Prova på: Dans för Parkinson,Steg 1 i Kräftriket

Plats Stockholm

Vill du uppleva dansglädje i en trygg och anpassad miljö? Kom och prova vår populära Dans för Parkinson! Passet är utformat för att passa alla nivåer, och du deltar helt utifrån din egen dagsform. Upptäck hur dans kan stärka motorik, balans och rytm samtidigt som den fyller dig med livsglädje och energi!

Boka nu

Gratis Prova på-tillfälle i Kräftriket!

Boka gärna för att säkra en plats! Drop-in i mån av plats.

Kursupplägg:

Under prova på-tillfället får du testa dansövningar som utvecklar kroppens motorik och balans i ett lugnt tempo. Vi jobbar med rytm, dynamik och kreativitet, samtidigt som vi skapar en trygg och glädjefylld atmosfär. Övningarna är anpassade för dig med Parkinsons sjukdom och leds av utbildade instruktörer i metoden Dans för Parkinson.

Innehåll:

  • Dansövningar som stärker balans, rytm och koordination.
  • Kreativa rörelser för att främja glädje och personligt uttryck.
  • Anpassningar för att möta din dagsform och dina behov.
  • Fokus på motorik, dynamik och livsglädje.

Bra att veta:

Motsvarande höstkurs i Dans för Parkinson kommer här;

Vårkurs-Dans för Parkinson på måndagar i Kräftriket

Balettakademien växer!

Från och med hösten 2025 utökar vi vår verksamhet och öppnar nya, unika lokaler i natursköna Kräftriket. I en pampig byggnad med historisk charm och utsikt över Brunnsviken skapar vi, tillsammans med Folkuniversitetets övriga kreativa verksamheter ett levande kulturhus för hela Stockholm – mitt i hjärtat av Norra Djurgården.

Balettakadmiens lokaler och verksamhet på Birger Jarlsgatan finns självklart kvar, vilket innebär ännu fler möjligheter för våra studerande och kursdeltagare.

Välkomna till Kräftriket våren 2026!

Adress: Kräftriket 5, busshållplats Albano (7min från Odenplan).

Vill du veta mer?

Hör av dig till ba.sthlm@folkuniversitetet.se.

Kursledare

Åsa N Åström

Verksamhetsutvecklare Danshälsa

Åsa N. Åström är dansare, koreograf och utvecklare av Danshälsa på Balettakademien i Stockholm. Hon är utövande danspedagog i Danshälsa med klasser i bland annat Dans för Parkinson, Neurodans och Dans genom Klimakteriet.

Hon är i grunden professionell dansare, både internationellt och nationellt, i danskompanier och som frilans samt som koreograf. På Balettakademien utbildar hon nya pedagoger i Dance for PD, och är certified Dance for PD® teacher. Åsa är även verksam i kommittén Dance for Health IADMS, International Association for Dance, Medicine and Sience. Hon är en av grundarna av nätverket Dans för Parkinson Sverige och aktiv i flertalet projekt inom området Danshälsa/Dance for Health.

Åsa N. Åström, utvecklare av BA Danshälsa på Balettakademien

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
29 jan. 2026 - 29 jan. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 29 jan. 2026 kl 14:00-15:00
Plats
Kräftriket 5, 10405 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
135106
Pris
0 kr