Vilket är ditt starkaste minne från tiden på Balettakademien?
– Mitt starkaste minne måste vara när jag gjorde rollen Wendela i musikalen Spring Awakening. Det var första gången jag hade fått någon roll med mycket repliker. Jag minns hur nervös jag var, och hur överraskad jag blev när allt gick så bra samt hur bra samspelet var i klassen.
Kan du berätta lite om din resa efter utbildningen på Balettakademien, vad har du gjort sedan din examen?
– Efter utbildningen kom jag in på en förberedande musikteaterutbildning på Östra Grevie folkhögskola och gick där ett år innan jag kom in på Stockholms treåriga musikalutbildning (SMU). När jag hade börjat i år två på SMU fick jag min första professionella roll som huvudrollen Lydia i musikalen Beetlejuice på Östgötateatern. Jag tog ett studieuppehåll under Beetlejuice och gjorde sedan klart mina studier på SMU. Jag har sedan dess medverkat i Instant Playhouse 2025 och frilansat som musikalartist.
Varför tycker du att man ska söka till Balettakademien?
– Balettakademiens musikalutbildning gav mig grunden till min sångteknik. Jag blev förälskad i musikal tack vare att sången blev en så stor del av mitt liv. Lärarna är väldigt pedagogiska och har bra kontakter inom branschen.