Demokratiparadoxen

Föreläsningar och samtal Plats Staffanstorp

Tommy Andersson belyser de paradoxer som utmanar demokratins principer – och varför kunskap om dessa är avgörande för att skydda det demokratiska styrelseskicket.

Det råder ingen tvekan om att demokrati är det bästa styrelseskicket. Men även om det demokratiska styrelseskicket är att föredra så finns det en rad paradoxer som länge har sysselsatt matematiker, filosofer och politiker. I denna föreläsning får du insikt i varför dessa demokratiparadoxer är viktiga att förstå och hur de kan påverka vår syn på demokrati. Genom att känna till och analysera dessa paradoxer kan vi bättre skydda den bräckliga demokratin från dess fiender.

Om föreläsaren

Tommy Andersson är professor vid Nationalekonomiska institutionen, Lunds universitet.

Datum och tid

Måndag 23 februari kl. 12.00

Plats

Staffanstorps bibliotek, Staffanstorp

Övrig information 

Föreläsningen är kostnadsfri och ingen anmälan krävs.

Denna föreläsning ingår i Bildning på bibblan, ett samarbete mellan Staffanstorps bibliotek och Folkuniversitetet Region syd. Tillsammans sprider vi aktuell forskning för en fördjupad förståelse av vår samtid. Föreläsningarna är kostnadsfria och genomförs med stöd av Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
23 feb. 2026 - 23 feb. 2026
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 23 feb. 2026 kl 12:00-13:00
Plats
Torget 1, 24531 STAFFANSTORP
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
416856