Mål
Du skapar smycken efter egna idéer. När kursen är avslutad skall du ha fördjupat dina kunskaper om de olika praktiska momenten i silversmide.
Förkunskaper
Kursen passar både nybörjare och dig som redan har erfarenhet av silversmide.
Innehåll
Du får personlig handledning och stöd i ditt skapande. Du arbetar med alla de olika moment som ingår i arbetet med att formge i silver såsom filning, sågning, lödning och materialfördrivning.
Nybörjare börjar med att göra ett mindre föremål, lämpligt som första projekt är att göra en ring eftersom den processen involverar alla grundläggande moment inom silversmide men ändå är relativt enkelt.
Kursen tar även upp grundläggande skissteknik. Att skissa upp sin tänkta formgivning innebär att man lättare når sitt tänkta mål. Skissen fungerar också som en information till läraren som har lättare att i förväg ge tips på fallgropar eller alternativa lösningar.
Arbetssätt
Undervisningen sker i form av handledning där var och en arbetar på sin egen nivå men med gemensamma genomgångar.
Material
Material finns att köpa på kursen. Materialkostnaden ingår inte i kurspriset. Främst arbetar vi i silver men det kan finnas möjlighet att använda andra material som exempelvis mässing eller koppar.
Kursledare
Kristina Felicia Vilensten
Felicia Vilensten heter jag och undervisar i silversmide och smyckekonst. Jag är bosatt i Trollhättan och driver Studio CLAFF vid Kronhusbodarna i Göteborg.
I mina kurser kan du arbeta både med grunderna eller fördjupa dina kunskaper inom smyckestillverkning. Du får prova olika tekniker och skapa smycken som är både personliga och uttrycksfulla. Mitt mål är att hjälpa dig att förverkliga dina idéer -inga idéer är för små eller för knasiga och tillsammans hittar vi alltid lösningar på de problem som uppstår på vägen.
Jag har bland annat en yrkeshögskoleexamen som guldsmed (gesällbrev 2022) och en kandidatexamen i smyckekonst från HDK-Valand i Göteborg. Jag har även studerat smyckestekniker utomlands, bland annat i Japan, som jag ständigt längtar tillbaka till. I mitt skapande tycker jag om att kombinera klassiska tekniker med moderna, experimentella metoder. I övrigt tycker jag om att sjunga och intresserar mig för mathantverk.
Och det bästa med silversmide? Att se idéer få fysisk form med hjälp av dina egna händer, leka med material och upptäcka oväntade lösningar. Hoppas vi ses på nästa kurs!
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Trollhättan