Fattigmans litografi - tryck bilder på lera

Plats Kungsbacka

Är du nyfiken på att kombinera keramik med bildkonst? I denna workshop i Kungsbacka får du lära dig en spännande teknik för att överföra svartvita bilder till lera. Perfekt för dig som vill utforska nya kreativa uttryck!

Boka nu

Innehåll

  • Framställning av keramikföremål som plattor, fat, eller vaser
  • Genomgång av tekniken och bildförberedelser
  • Överföring av bilder/fotografier på lera med hjälp av tryckfärg
  • Glasering av färdiga objekt med transparent glasyr

Kursupplägg

Workshopen är uppdelad på två heldagar samt ett separat tillfälle för glasering. Första dagen tillverkar vi plattor, fat, koppar, vaser eller liknande att trycka bilder på. Andra dagen trycker vi bilderna. Första tillfället går vi även igenom teknikens grunder och vilken sorts bilder och bildstorlekar fungerar bäst för tekniken. Vid sista tillfället glaserar vi till slut keramiken med transparent glasyr.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs, men erfarenhet av att arbeta med lera är en fördel.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska kunna använda litografi-teknik för att trycka svartvita bilder på lera och skapa personliga, unika keramiska föremål.

Att ta med

Ta med egna bilder i högkontrast svartvitt, (färgutskrift fungerar inte lika bra) utskrivna med laserskrivare eller svartvit fotokopia på papper OBS! Viktigt att det skrivs ut med laserskrivare eller fotokopieringsmaskin, bläckstråleskrivare fungerar inte!. Spegelvänd bilderna så att de blir rätt håll på leran. En eller flera mindre bilder på A4 papper är bäst (lämna ca 2 cm tom yta runt varje bild), ett papper kan bara användas till en enda överföring/tryck på leran. För fler tryck behöver ni skriva ut bilder på flera papper.

Om du behöver hjälp med utskrift eller bildbearbetning kan handledaren guida dig vid första tillfället.

Material

Lera ingår inte i kursavgiften utan tillkommer med 80 kr per kilo. I detta pris ingår även bränning och glasyr.

Kursledaren

Kursledaren Kamiy Anani är konstnär, grafisk designer och keramiker med utbildning från konst- och designskolor i Sverige och Japan.

Kursledare

Kamiy Anani

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka

info.kungsbacka@folkuniversitetet.se

Datum
9 aug. 2025 - 24 aug. 2025
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
lör 9 aug. 2025 kl 10:00-15:15
  • sön 10 aug. 2025 kl 10:00 - 15:15
  • sön 24 aug. 2025 kl 10:00 - 13:00
Plats
Nygatan 10C, 43430 KUNGSBACKA
Visa på karta
Studietimmar
18
Kurs-ID
314789
Pris
1550 kr