I Hiphop steg 1-2 fortsätter du att bygga upp styrka, smidighet och koordination i en energifylld och inspirerande miljö. Du fördjupar dig inom teknik, känsla för genren och utvecklar din rytmkänsla samt ditt uttryckssätt för att kunna dansa med ännu mer själ och närvaro.
Förkunskaper
Du ska ha dansat minst 2-4 terminer i vald genre och åldersgrupp (1-2 år).
Mål
Målet med denna kurs är att du ska fördjupa dina grundläggande färdigheter inom Hiphop, stärka din kroppskontroll och utveckla verktyg för att uttrycka dig mer självständigt och uttrycksfullt genom rörelse.
Innehåll
• Fördjupad grundläggande Hiphop-teknik
• Utveckling av koordination och uttrycksförmåga
• Förbättrad rytm- och musikalitetskänsla
• Rörelseglädje med fokus på Hiphops estetik
Kursupplägg
Undervisningen sker i grupp och leds av en erfaren danspedagog.
Kursledare
Saga Isaxon
Det är viktigt för mig att vi ska kunna skratta tillsammans på klass och att alla känner sig trygga att våga utmana sig själva.
Född och uppvuxen i Umeå där jag tog mina första danssteg på Umeå Dansskola som 4-åring. Jag gick sedan dansprogrammet på Midgårdskolan och valde efter några år som lärare på Balettakademien att plugga vidare. Jag har en ämneslärarexamen i dans via Musikhögskolan (LTU). Genom min utbildning har jag kompetens för att undervisa inom gymnasiet, grundskolan och den frivilliga dansverksamheten. Jag undervisar främst inom jazz och hiphop men även barndans och balett.
En röd tråd genom mina lektioner är att vi jobbar med stora rörelser, groove/rytm och ett svettigt tempo.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Umeå