BA Bredäng: Dansmix 5-6 år

Plats Stockholm

Dansa med Balettakademien i Bredäng! Här får barn i åldern 5–6 år utforska dansens värld genom lek, fantasi och rörelseglädje – i en fartfylld och varierad kurs som väcker både nyfikenhet och danslust.

Boka nu

Kursupplägg: 

I den här kursen arbetar vi med dansens grundmoment genom lekfulla och kreativa övningar, anpassade efter ålder och mognad. Vi dansar snabbt och långsamt, stort och smått – alltid med fokus på glädje, fantasi och gemenskap. Varje lektion inleds med ett upprop för att skapa trygghet och sammanhållning i gruppen.

Innehåll:

  • Grundläggande danssteg som snurrar, hopp och rullningar
  • Koordination mellan armar och ben
  • Gruppövningar för kreativitet och gemenskap

Förkunskaper:

Inga tidigare erfarenheter krävs. För att delta i en 5–6-årsgrupp ska barnet ha fyllt fem år vid kursstart.

Bra att veta:

  • Ha på dig bekväma kläder som du kan röra dig fritt i.
  • Vid bokning, ange barnets namn och personuppgifter. 

BA Ytterstan

BA Ytterstan är en spännande och nyskapande satsning som initierades 2024 av Balettakademien och Stockholms Stad. Vårt mål är att sprida dans och kreativitet, samt göra vår verksamhet mer tillgänglig i olika förorter och områden. Genom BA Ytterstan strävar vi efter att engagera och inspirera människor i alla åldrar. I nuläget satsar vi särskilt mycket på aktiviteter för barn och seniorer. Vår vision är att skapa ett levande och inkluderande community, där alla kan upptäcka glädjen i dans och kreativitet och att tillhöra ett sammanhang.

BA Ytterstan är en ständigt utvecklande del av Balettakademien, och vi ser fram emot att fortsätta erbjuda kvalitativa dansupplevelser och kreativa mötesplatser för alla våra deltagare. Vill du att vi ska finnas hos dig? Vi tar tacksamt emot idéer och förslag på kommande projekt. Maila: ba.sthlm@folkuniversitetet.se.

Kursledare

Salka Ardal Rosengren

Salka Ardal Rosengren är verksam som dansare och koreograf. Hon är utbildad på P.A.R.T.S. (Performing Arts Research & Training Studios) i Bryssel och har en master i koreografi med en specialisering i performance från SKH (Stockholms Konstnärliga Högskola).

Med bas i Bryssel under över ett decennium medverkade hon i 30 olika produktioner som turnerat i 85 städer runt om i världen. 

Salka har dansat i verk av bland andra Boris Charmatz, Daniel Linehan, Xavier Le Roy, Eszter Salamon och Tino Sehgal. Hennes egna verk har visats på bland annat Festival d’Automne à Paris, MDT, Weld och Zodiak. Hösten 2025 åker hennes senaste verk Lasting Figures ut på Riksteaterturné.

Salka undervisar både professionella, barn och unga och har i Sverige bland annat undervisat på Cullberg, Norrdans, Danscentrum, Dansutbildning modern/nutida på Balettakademien, Stockholms Konstnärliga Högskola, Kulturskolan och STEG (Stockholms Estetiska gymnasium).

Salka Ardal Rosengren, lärare på Balettakademien Stockholm

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
28 aug. 2025 - 20 nov. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
12
Första tillfället
tors 28 aug. 2025 kl 16:00-16:45
  • tors 4 sep. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 11 sep. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 18 sep. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 25 sep. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 2 okt. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 9 okt. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 16 okt. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 23 okt. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 6 nov. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 13 nov. 2025 kl 16:00 - 16:45
  • tors 20 nov. 2025 kl 16:00 - 16:45
Plats
Bredängsvägen 203, 12734 SKÄRHOLMEN
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
128831
Pris
750 kr