Vem kan gå kursen?
Alla, det krävs ingen tidigare erfarenhet och vi sätter heller ingen nivå på denna kurs. Kursen är för vuxna från 16 år och uppåt.
Kursinnehåll
I kursen får du utforska kroppens möjligheter genom flödande rörelser, golvarbete och dynamik samtidigt som du utvecklar styrka, balans och kroppskontroll. Under kursen kommer vi att dansa till olika typer av musik och låta kroppen uttrycka sig med teknik men framförallt rörelse och känsla! Contemporary passar alla som vill hitta frihet i sina dansrörelser och ha roligt tillsammans med andra i en inspirerande och tillåtande miljö.
Kursupplägg
Kursen pågår under 12 veckors tid. Totalt 16 studietimmar. Gruppundervisning, max 15 deltagare. Uppehåll för Höstlov V.44
Utvecklingsmöjligheter
Vi erbjuder fortsättningskurser till alla pågående kurser. Vår ambition är att du skall få samma tid, lärare och lokal på din fortsättningskurs som du hade tidigare.
Övrig info
Mjuka träningskläder, mjuka skor.
Kursledare
Emma Rikewall
Emma Rikewall har lång erfarenhet av dans och har undervisat sedan 2005 bland annat i Göteborg och Västerås. Fokus i hennes kurser är att eleverna ska känna sig trygga i att föra och följa i pardanser, hitta och uttrycka dansen/rörelse i sin kropp och att känna glädje och självförtroende på dansgolvet.
För Emma har dans lika mycket med det inre som med det yttre att göra och genom dans kan man utvecklas mycket både som människa och som dansare. Dans är också ett forum för gemenskap så det sociala är också en viktig del i hennes undervisning.
Hon undervisar bland annat i salsa, flamenco, sevillanas, contemporary och koreografi samt kurser riktat mot danshälsa då hon har utbildning i dans- och rörelseterapi.
“Det finns mycket av livet i dansen, låt dansen vara en del av livet!”
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje