Alla våra lärare i danska har språket som modersmål och har mångårig erfarenhet av att undervisa danska som främmande språk.
Förkunskaper:
Passar dig som har grundläggande kunskaper i danska och vill utvecklas vidare.
Minilektionen ges via zoom.
Målet för kursen vi erbjuder i höst.
Målet med själva kursen som vi erbjuder i höst är att du ska få bättre förståelse för danskans uttal och kunna använda det för att förbättra din hörförståelse och ditt eget uttal.
Välkommen!
Kursledare
Elin Bruun-Nystedt
Elin har mångårig erfarenhet av att undervisa i danska, med arbete både inom folkbildningen och som modersmålslärare. Hon är född i och uppvuxen i Danmark med en svensk och en dansk förälder och är helt tvåspråkig sedan barnsben. Hon har därmed livslång fingertoppskänsla för likheter och skillnader mellan språken, och ett stort intresse för vad som ger effekt i språkundervisning ur ett grannspråksperspektiv.
Elin är legitimerad lärare med behörighet för såväl grundskola som vuxenutbildning och gymnasium. Ursprungligen är hon utbildad inom fri konst samt religionsvetenskap, men har även flera universitetskurser i nordiska språk och svenska som andra språk i bagaget
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm