Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som har läst italienska A2 del 3 eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper. Du kan redan känna igen enklare fraser, berätta kortfattat om dig själv och kommunicera med någon som talar långsamt och tydligt.
Mål
Målet för nivå A2* är du ska kunna förstå fraser som rör personliga förhållanden och på ett enkelt sätt beskriva dig själv och din omgivning.
Innehåll
På kursen får du lära dig:
- förstå ord och fraser som rör dina personliga förhållanden
- grammatik
- samtala om vardagliga ämnen och aktiviteter som ligger nära dig själv
- läsa och skriva enklare texter och meddelanden
- kultur och samhällsliv
Kursupplägg
Undervisningen sker huvudsakligen på italienska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.
Studiematerial
Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.
Kursledare
Din lärare har italienska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.
Kursledare
Antonella Angelotti
"Jag kommer från Milano, en stad som kanske först och främst är förknippad med mode, men är också en stad med lång historia".
Antonella kommer från Milano, en stad som ofta förknippas med mode, men som också har en lång historia och erbjuder ett rikt utbud av konst och kultur för den som söker mer än shopping.
Hon har bott i Sverige i olika perioder sedan 1987, och har arbetat som lärare i italienska på Folkuniversitetet i Malmö och Lund sedan 2010. Antonella har studerat främmande språk vid Universitetet i Milano och behärskar tyska, engelska och franska – språk som hon har använt aktivt i sitt yrkesliv, bland annat som tolk och reseledare. Denna breda språkliga och pedagogiska bakgrund har gett henne både kunskap och erfarenhet som är till stor hjälp i undervisningen, där hon motiverar och stimulerar kursdeltagarna till språkliga framsteg.
Antonella menar att det finns många anledningar att lära sig italienska – från att få ut mer av resor och kulturupplevelser som film, opera och litteratur på originalspråket, till att kunna använda språket professionellt i affärssammanhang.
Benvenuti ai miei corsi
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Lund