Spanska 50+ i Buenos Aires

Vill du kombinera språkinlärning med oförglömliga upplevelser? Upptäck Argentina genom språket, maten och kulturen!

Buenos

Kursbeskrivning 

Den här kursen i Buenos Aires är skräddarsydd för dig som är 50+ och vill lära dig spanska i en avslappnad, inspirerande miljö – samtidigt som du njuter av det bästa Argentina har att erbjuda. Här får du inte bara möjlighet att förbättra din spanska – du får också nya vänner, smakupplevelser och inblick i Argentinas passionerade kultur. Lektionerna är dynamiska och fokuserar på vardaglig kommunikation som syftar till att kunna använda spanska i verkliga situationer. Du övar alla språkets färdigheter: tal, skrift, läsförståelse och hörförståelse på din nivå.

Efter lektionerna väntar en rad spännande upplevelser i det kulturella och sociala aktivitetsprogrammet; guidade turer till historiska platser i Buenos Aires, middag och sociala kvällar med kursgruppen, vinprovning med argentinska viner, matlagningslektion med lokal touch och magisk tangoshow (med reservation för ändringar).

  • 20 lektioner spanska per vecka
  • Varje lektion är 50 minuter
  • 3 kulturella aktiviteter per vecka ingår
  • Frivilligt tillval: en heldagsutflykt till Tigre (ingår inte i kursavgiften)
  • Max 12 deltagare per grupp
  • Kurslängd 2 veckor
  • Nivå: minimum A2
  • Kursmaterial ingår

Lektionstider 

Måndag till fredag 9.00 - 12.50 (med reservation för ändringar) + aktiviteter eftermiddagar/kvällar

Kursstart 

2026: 2/3, 2/11

Ingen undervisning följande datum: 1/1, 16-17/2, 24/3, 2-3/4, 1/5, 25/5, 17/6, 9/7, 17/8, 12/10, 23/11, 8/12, 25/12.

Skolan 

Expanish ligger i den populära stadsdelen Palermo och inryms över 3 våningar i en vacker 1920-talsbyggnad i fransk stil. Skolan består av 12 ljusa och modernt utrustade klassrum med AC och värme, uppehållsrum för studenterna med kök för matlagningskurser och en trädgård med grillplats. Kursdeltagarna har tillgång till fritt WiFi och kan låna datorer och läsplattor. I lokalerna finns också snacks och varma och kalla drycker att köpa. Kursdeltagarna kommer från hela världen, varav ca 7% är skandinaver. Förutom språklektioner erbjuder skolan varje vecka olika aktiviteter, de flesta gratis. Det kan vara filmvisning, salsalektioner, guidade rundturer eller andra kulturella aktiviteter. Det finns också prisvärda tillval på helgerna, till exempel att tillbringa en dag på en estancia, vinprovning i Mendoza eller en dagstur till Uruguay. 

Undervisning 

Alla lärare är modermålstalande i spanska. Undervisningsmetoden är kommunikativ, det vill säga att kursdeltagarna uppmuntras att interagera så mycket som möjligt i klassrummet. Man fokuserar och lär sig språket främst genom muntlig kommunikation, men man använder även texter om argentinsk kultur och aktuella samhällsämnen. På så sätt utvecklas även ordförråd, grammatik och skrift. 

Har du frågor?

Kontakta Internationella Skolorna

info@is.se

Kursstarter och priser

  • Spanska 50+

    Boka
    Plats Spanska Startdatum 02/03 2026 Längd 2 veckor 8 800:-
  • Spanska 50+

    Boka
    Plats Spanska Startdatum 02/11 2026 Längd 2 veckor 8 800:-