Spanska nybörjare A1 del 1

Plats Östersund

Det här är en nybörjarkurs i spanska. Du lär dig att klara enkla vardagssituationer som att fråga om vägen och presentera dig. Efter bara ett par kurstillfällen kan du säga några meningar på spanska.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har läst spanska tidigare.

Undervisningsspråk

Läraren har spanska som modersmål och kommer att använda både engelska och svenska i undervisningen då hon ännu endast har grundläggande svenskakunskaper.

Mål

Efter kursen har du första delen av kunskaperna i spanska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. När du har uppnått hela nivå A1 (består av fyra delar) kan du presentera dig själv och fråga andra om deras namn och var de bor. Du kan förstå och använda enkla ord och fraser som rör dina behov eller konkreta vardagssituationer. Du kan samtala med någon som talar långsamt och tydligt.

Kursinnehåll

På kursen får du lära dig:

• vanliga ord och enkla fraser

• att berätta om dig själv

• att ställa enkla frågor och förstå enkla svar

• grundläggande grammatik

• att tala och skriva på spanska om enkla ämnen

• kultur och samhällsliv där språket talas

Kursupplägg

Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, hörförståelse och konversation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Kurslitteratur

Du använder modern kurslitteratur som innehåller övningar i alla språkfärdigheter: Läsa, höra, skriva och tala. Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer med kallelsen till kursen.

Kursledare

Cristina Guerrero Gonzalez

"Spanska är mitt modersmål och jag är passionerad över att dela mitt språk och dess kultur, som jag är så stolt över. Jag älskar att alltid lära mig nya saker och språk har alltid varit ett av mina största intressen, vilket motiverar mig att undervisa i spanska och sprida spansktalande ländernas kultur."

Mina lektioner är en trygg och välkomnande miljö där eleverna kan delta utan rädsla för att göra misstag och det finns absolut inga dumma frågor. Jag är en väldigt tålmodig person och kommer alltid att hjälpa lösa vilket tvivel som helst för att vi alla ska kunna växa tillsammans i kunskap.

Mitt mål är att mina elever ska lära sig spanska på ett praktiskt och kommunikativt sätt, genom att utforska både språket och dess kultur. Det motiverar mig och gör mig mycket glad att hjälpa och se mina elever utveckla sina språkkunskaper och jag kan alltid anpassa undervisningen efter deras individuella behov."

På min fritid tycker jag om musik, att läsa, sjunga, dansa salsa och laga mat.

Jag är utbildad ekonom och har en specialisering i ekonomisk juridik. Jag har arbetat både i den offentliga och privata sektorn och som universitetslärare i mikroekonomi i mitt hemland, Colombia.

Mitt modersmål är spanska, jag talar engelska som andraspråk och har en medelnivå i svenska. Dessutom har jag studerat latin och grekiska av personligt intresse, eftersom jag alltid har varit fascinerad av det spanska språkets ursprung och utveckling.

En kvinna i svart jacka och solglasögon.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
2 okt. 2025 - 11 dec. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tors 2 okt. 2025 kl 18:30-20:00
  • tors 9 okt. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 16 okt. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 23 okt. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 6 nov. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 13 nov. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 20 nov. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 27 nov. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 4 dec. 2025 kl 18:30 - 20:00
  • tors 11 dec. 2025 kl 18:30 - 20:00
Plats
Kyrkgatan 45, 83134 ÖSTERSUND
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
504069
Pris
1800 kr