Vem kan gå kursen?
Kursen vänder sig till dig som är nybörjare eller har gått en termin tidigare.
Mål
Efter kursen har du en del av kunskaperna i engelska på nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. På kursen lär du dig bland annat att hälsa, presentera dig, prata om dig själv (familj, fritid, studier, arbete etc.) och göra inköp. Vi övar mycket naturligt uttal på en A1 del 2 nivå. Du får läsa enkla dialoger och kortare texter och öva att förstå talad svenska. Du lär dig de grammatiska grunderna på en nybörjarnivå, till exempel ordföljd, tempus, substantiv- och adjektivböjning, pronomen och prepositioner.
Kursinnehåll
Du får bland annat lära dig:
- att presentera dig
- att ställa enkla frågor
- att kunna säga och skriva enkla ord och fraser.
Undervisningen sker så långt som möjligt på engelska. Vi arbetar med parövningar, hörförståelseövningar och konversation.
Kursupplägg
Kursen går en gång i veckan under 8 veckor. Totalt 16 studietimmar. Räkna med några timmars hemarbete. Gruppundervisning, max 12 deltagare.
Litteratur/Material
Kurslitteratur ingår ej i kursavgiften. Läraren använder sig också av annat extramaterial för att göra undervisningen omväxlande och stimulerande.
Fortsättningsmöjligheter
Vi erbjuder fortsättningskurser till alla pågående kurser. Vår ambition är att du skall få samma tid, lärare och lokal på din fortsättningskurs som du hade tidigare.
Kursintyg
Vid begäran utfärdar vi gärna ett kursintyg för aktuell kurs vid minst 75 procents närvaro.
Kursledare
Elif Balkir
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje