Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som inte har någon tidigare erfarenhet av svampplockning.
Mål
Målet med den här kursen är att du ska kunna identifiera vanliga matsvampar och undvika giftiga sorter, samt känna dig trygg i att plocka svamp i skogen.
Innehåll
Grundläggande svampkunskap
Identifiering av ätliga och giftiga svampar
Rätt sätt att plocka och förvara svamp
Tillagningstips och användningsområden
Kursupplägg
Kursen kombinerar teori och praktik. Första träffen är en teoriträff med allmän svampkunskap. De följande träffarna ses vi i skogen, plockar svamp och lär oss känna igen de olika arterna. Utvecklar våra kunskaper biotoper där svampar finns. Tidpunkter för skogsträffarna bestäms efter väder och svamptillgång.
Du får en enkel guide för identifiering av svamp, som ingår i kursen. Ta gärna med egen svampkorg och kniv.
Kursledare
Din kursledare har lång erfarenhet av svampplockning och är utbildad inom svampkunskap. Ledaren guidar dig med både engagemang och säkerhet i fokus.
Välkommen till en kurs som öppnar dörren till en spännande värld av svampar!
Kostnad
För medlemmar i Luleå svampklubb är priset 500 kronor samt att Luleå Svampklubbs plockguide ingår som kostar 100 kronor.
Är du inte medlem är priset 500 kronor + 100 kronor i medlemskap.
Medlem blir du via Luleå Svampklubbs hemsida där du även betalar för medlemskapet, efter det säkras din plats.
OBS! Begränsat antal platser.
Kursledare
Torbjörn Holmqvist
Susanne Ylipää Söderlund
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Luleå