Donut Days: Workshoppa framtidens hållbara Stockholm

Plats Stockholm

Välkommen till workshop utifrån den så kallade munkmodellen (Donut economics), som kombinerar människors välmående med planetära gränser. Detta är en del av Global Donut Days 2025.

Boka nu

Om eventet

Hur kan vi organisera våra städer för att bli mer hållbara? Hur kan vi göra det på ett sätt som fungerar för alla som bor här, hela planeten och alla människor runt om i världen som påverkas av det vi gör?

Välkommen att delta i en workshop där vi gör en gemensam kartläggning av Stockholm utifrån den så kallade munkmodellen (Donut economics), som kombinerar människors välmående med planetära gränser.

Munkmodellen har tagit världen med storm det senaste decenniet, och används på en rad platser som en kompass och guide för att hitta hållbara vägar framåt.

Ambitionen med denna workshop är både att introducera munkmodellen till fler, och att sätta startskottet för en mer heltäckande kartläggning Stockholms påverkan på människor och planeten. Vi vill inspireras av möjligheterna att använda munkmodellen som gemensam utgångspunkt – precis som städer och kommuner som Köpenhamn, Amsterdam och Tomelilla redan gör. Tillsammans skapar vi framtidsvisioner för hur Stockholm kan bidra till välbefinnande för alla inom planetens gränser.

Den här workshopen är öppen för alla och kräver inga förkunskaper. Den är också en del av Global Donut Days som pågår runt om i hela världen 14-17 oktober.

Mer information om Global Donut Days https://doughnuteconomics.org/gdd2025

Mer information om munkmodellen doughnuteconomics.org

Upplägg

Kvällen inleds med en kort introduktion till munkmodellen, följt av en enklare kartläggning av Stockholm idag utifrån deltagarnas perspektiv. Sedan skapar vi visioner kring hur vi tänker att framtidens Stockholm skulle kunna se ut. Kvällen avslutas med en reflektion över det vi gjort, och vilka möjligheter det finns att ta arbetet vidare.

Medverkande

Workshopen genomförs av nätverket Doughnut Economics Stockholm, i samarbete med WEAll Sweden och Folkuniversitetet Öst.

Anna Fogdell Hahn, initiativtagare till nätverket Doughnut Economics Stockholm

Emily Thorselius, WEAll Sweden

Sofia Lindström, Folkuniversitetet

Kursledare

Emily Thorselius

Sofia Lindström

Anna Fogdell Hahn

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
15 okt. 2025 - 15 okt. 2025
Onsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
ons 15 okt. 2025 kl 18:00-20:30
Plats
Kräftriket 5, 10405 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
2
Kurs-ID
132073
Pris
0 kr