Munkmodellen – ett alternativt sätt att se på ekonomi och hållbarhet

Föreläsningar och samtal Plats Stockholm

I denna föreläsning ges du en introduktion till den världskända munkmodellen (doughnut economics), som tagits fram av ekonomen Kate Raworth som ett sätt att säkerställa mänskligt välmående inom planetens gränser.

Boka nu

Vad har en munkformad modell med hållbarhet att göra? Och hur kan den hjälpa oss att rita om världen så att alla människor kan leva goda liv inom planetens gränser?

Sedan ekonomen Kate Raworth, senior teaching fellow vid Oxford Universitet, presenterade munkmodellen 2012 har den väckt stort intresse hos många runt om i världen, från Påven till FNs generalförsamling till aktivistnätverket Extinction Rebellion. Munken har även blivit bok (Donutekonomi: Sju principer för en framtida ekonomi, 2017) och modellen används på en rad olika platser som en kompass och guide för lokala samhällen att hitta hållbara vägar framåt som baserar sig på andra faktorer än enbart evig tillväxt.

I denna föreläsning introducerar Anna Fogdell Hahn modellen ur ett biologiskt perspektiv, och hur den kan hjälpa dig att utforska tankesätt som tar världen i mer hållbar riktning.

Medverkande

Anna Fogdell Hahn, biolog och initiativtagare till nätverket Doughnut Economics Stockholm

Plats

Folkuniversitetet Stockholm, Kungstensgatan 45.

Övrig information

Föreläsningen är kostnadsfri men kräver förbokning. Den är en del av hållbarhetsdagen Hållbar lördag, med fullt fokus på mer hållbara och klimatsmarta liv. Hela programmet hittar du under Hållbar lördag.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
15 nov. 2025 - 15 nov. 2025
Lördag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
lör 15 nov. 2025 kl 13:00-14:00
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
130317
Pris
0 kr