Artificiell Intelligens – Vad är det och hur kan vi använda det?

Föreläsningar och samtal Plats Lund

En föreläsning som går igenom hur AI fungerar och vad begreppet egentligen innebär.

Artificiell Intelligens – Vad är det och hur kan vi använda det?

Föreläsningen bjuder på en tillbakablick på AI:s historia – ett område som faktiskt har funnits länge, även om det först på senare tid fått ett stort genomslag. Utvecklingen har accelererat kraftigt och påverkar idag fler människor i vardagen än någonsin tidigare. Vad ligger bakom denna snabba förändring, och hur kan den påverka vår framtid? Dessa frågor kommer att tas upp under föreläsningen, där vi även går igenom hur AI fungerar och vad begreppet egentligen innebär, kompletterat med konkreta exempel.

Medverkande

Fredrik Frisk är doktor i matematisk fysik och undervisar på Högskolan Kristianstad, där han är verksam inom högskoleingenjörsprogrammet i datavetenskap med inriktning mot IoT (Internet of Things). Han har ett brett intresse för artificiell intelligens och dess många användningsområden. I sin forskning arbetar han bland annat med att förutsäga vattennivåer, optimera ölbryggning och utveckla AI-lösningar för förebyggande hälsovård.

Övrig information

Kostnadsfritt program. Föredraget genomförs i samarbete med Sjöbo bibliotek och ges med stöd av Folkuniversitetsföreningen.

 

Begränsat antal platser. Anmälan till biblioteket@sjobo.se, 0416-271 60

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Lund

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
6 nov. 2025 - 6 nov. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 6 nov. 2025 kl 18:30-19:30
Studietimmar
1
Kurs-ID
414838
Pris
0 kr