Vikingatidens runor 

Plats Stockholm

Under sex kvällar utforskar vi vikingatidens runskrift. Vi lär oss grunderna i att läsa runor och får en inblick i det runsvenska språket och runstenarnas ornamentik. Vi varvar teori med praktiska övningar med verkliga inskriptioner.

Boka nu

Målgrupp

Allmänintresserade som vill prova på att tyda vikingatida runor

Inga förkunskaper i vare sig språk eller historia krävs. Vi börjar från början!

Syfte

Att utforska grunderna i det runsvenska runorna (vikingatid) och ge en inblick i det vikingatida språket.

Mål

Grundläggande färdighet i att läsa runor och tolka andra tecken på runstenar. Färdighet i att använda hjälpmedel, såsom till exempel rundata.net

Beskrivning/innehåll

I det svenska språkets historia finns flera epoker där runor användes som skriftsystem. I den kursen fördjupar vi oss i den runsvenska perioden, från ca 800 e.Kr till 1200, då det latinska alfabetet tar över. Vi lär oss läsa de olika runorna och studerar hur det runsvenska språket var uppbyggt. Förutom runor tittar vi på ornamentik och andra tecken som kan hjälpa oss att till exempel datera en runsten.

I Sverige finns ca 2500 kända runstenar. De flesta restes under den tid som i Sveriges historia kallas vikingatiden och våra runor är viktiga textvittnen från en tid som aldrig upphör att fascinera oss. Förutom inblick i det vikingatida språket bär många runstenar också vittnesmål om historiska skeenden.

Arbetssätt

Tillsammans utforskar vi den historiska bakgrunden, runsvenskan som språk, grunderna i skriftsystemets uppbyggnad och lär oss hur man går tillväga för att tyda enklare ord och fraser med hjälp av teckenlista och digitala hjälpmedel. När vi känner oss redo tar vi oss an autentiska inskriptioner.

Exkursion

Om deltagarna önskar görs en exkursion lördagen den 18 oktober. Det tillkommer då en kostnad på 600 kr. Mer information om exkursionen ges under kursen.

Lärare

Erik Sillén har ett djupt intresse för språk, både äldre och utdöda samt moderna, och en gedigen akademisk bakgrund med en magisterexamen i svenska samt pågående masterstudier med fokus på språkhistoria och äldre skrift. Till vardags undervisar han i svenska och spanska på högstadiet, där passionen för språk och lärande genomsyrar arbetet

En paus på 15 minuter är inräknat per tillfälle.

Kursledare

Erik Sillén

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
10 sep. 2025 - 15 okt. 2025
Onsdag
Antal tillfällen
6
Första tillfället
ons 10 sep. 2025 kl 18:00-19:45
  • ons 17 sep. 2025 kl 18:00 - 19:30
  • ons 24 sep. 2025 kl 18:00 - 19:30
  • ons 1 okt. 2025 kl 18:00 - 19:30
  • ons 8 okt. 2025 kl 18:00 - 19:30
  • ons 15 okt. 2025 kl 18:00 - 19:30
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
129367
Pris
1800 kr