Moderna drottningar - moderna drottningroller distans live

Plats Distans

Hur har drottningrollen förändrats i mötet med 1900-talets nya kvinnoideal? I den här digitala kursen utforskar vi livet och rollerna hos fyra svenska drottningar och tilltänkta drottninggemåler. Genom veckopressens ögon analyserar vi hur kungligheter blev en del av det moderna medieklimatet.

Boka nu

Innehåll

  • Kursen fokuserar på följande drottningar:
  • Kronprinsessan Margareta och drottning Louise.
  • Prinsessan Sibylla och drottning Silvia.

Vi diskuterar:

  • Hur veckopressen beskrivit drottningarnas liv och roller.
  • Förändringar i medias relation till kungahuset.
  • Hur drottningrollen påverkas av 1900-talets kvinnoideal.

Kursupplägg

Kursen består av tre digitala träffar med föreläsningar och diskussioner.. Vi analyserar veckopress som historiskt källmaterial och diskuterar förändringar i drottningrollen. Sista träffen ägnas åt att sammanfatta och reflektera över kursens innehåll.

Förkunskaper

Kursen är öppen för alla med intresse för historia, kungliga liv och samhällsförändringar.

Inga förkunskaper krävs.

Mål

Målet med kursen är att du ska:

  • Lära känna fyra drottningars liv, roller och funktioner.
  • Förstå hur moderna kvinnoideal påverkat drottningrollen.
  • Analysera veckopressens roll i att skapa kungligheter som "kändisar".
  • Lära dig hur en historiker tolkar källmaterial från veckopressen.

Kursledare

Din kursledare Linnea Sandin har en masterexamen i historia och brinner för kungliga livsöden. Med sin expertis och sitt intresse för drottningar som Margareta och Louise leder hon kursen med engagemang och glädje.

Utforska hur drottningrollen förvandlades under 1900-talet och ta del av spännande analyser och diskussioner!

Kursledare

Linnea Sandin

Jag heter Linnea Sandin, är 25 år gammal och bor i Borås. Jag är utbildad historiker och kulturarvsvetare från Göteborgs universitet. På dagarna arbetar jag som lärare och med min doktorandansökan i historia. Jag har sedan barnsben varit intresserad av historia. Mitt största intresse är forskning om drottningar, kungar och monarki.

Jag har alltid tyckt om forskning och historia. Därför valde jag att studera två olika program vid Göteborgs universitet: historia och kulturarv. Mina studier gav mig en masterexamen i historia och kandidatexamen i kulturarv. Till följd av mitt intresse och utbildning leder jag därför kursen Moderna drottningar - moderna drottningroller? på Folkuniversitetet. Kursen bygger på min egen forskning och studie med samma namn.

Jag har hela mitt liv varit intresserad av kungligheter. Mina favoritkungligheter är drottning Kristina, drottning Louise, kronprinsessan Margareta och kung Gustaf VI Adolf. Kungligheterna har två gemensamma nämnare som fascinerar mig: intresse för kultur och humaniora samt starka personligheter som präglat sin samtid, monarkin och historien. Jag hoppas få dela mitt intresse och forskning med er som läser min kurs och att vi tillsammans kan ha givande diskussioner.

Hoppas vi ses!

Linnea Sandin

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
9 okt. 2025 - 20 nov. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
tors 9 okt. 2025 kl 18:30-20:45
  • tors 23 okt. 2025 kl 18:30 - 20:45
  • tors 6 nov. 2025 kl 18:30 - 20:45
  • tors 20 nov. 2025 kl 18:30 - 20:45
Studietimmar
12
Kurs-ID
314830
Pris
950 kr