Mönsterkonstruktion och toilesömnad

Plats Göteborg

Du lär dig grunderna i mönsterkonstruktion för att på ett enkelt sätt konstruera egna grundmallar samt anpassa befintliga mönster efter egna mått och idéer.

Boka nu

Målgrupp

Kursen riktar sig till dig som har som mål att fördjupa eller repetera dina kunskaper i mönsterkonstruktion.

Vi tror att du som deltagare har som mål att utveckla dig eller att söka dig vidare till högre utbildning. Det är önskvärt med sömnadsvana för att du ska få bäst utväxling av kursen. Här får du kännedom om arbetsprocessen, du tillägnar dig begreppsapparaten och får kunskap om mönsterkonstruktion som ämne. Det är bra men inte nödvändigt om du har erfarenhet av att sy efter färdiga mönster. Vi utgår från grundmallarna och du konstruerar egna efter just dina mått, så att du skapar personliga grundmallar.

Mål

Du lär dig konstruera personliga grundmönster för kjol, liv, klänning (och eventuellt byxa) efter dina mått. Du får lära dig att konstruera enklare modeller efter egen design, från idé och måttagning till färdigt mönster.

Innehåll

Du får lära dig hur du tar relevanta mått och uträkningar för att konstruera passande mönster. Du syr toile av alla grundmönster som därefter provas av. På grundmönstren kommer du sedan att få göra modellförändringar efter egen idé.

Undervisningsform

I kursen kommer gemensamma genomgångar att varvas med självständigt arbete.

OBS! Kursen går under två helger, 22-23 november och 6-7 december.

Litteratur/material

Du behöver penna, måttband, miniräknare, tyg- och papperssax, sprättare, knappnålar, sytråd, 4 meter bomullsväv (lakansväv går bra om det inte är för urtvättat) och en pärm med plastfickor.

Vi använder oss av kompendier i kombination med material hämtat ur Inger Öbergs bok i mönsterkonstruktion, vilket finns tillgängligt i textilateljén.

  

Tips/mervärde

Utmärkt för dig som vill sy kläder efter din egen idé och som passar din kropp perfekt! Eller för dig som behöver grundkunskaper för att söka vidare.

Kursledare

Marléne Jahnke

Jag heter Marléne Jahnke och när jag inte håller kurser på Folkuniversitetet jobbar jag som tillskärare/skräddare på Göteborgsoperan. Jag bor i Lerum med man och två barn, vi har även tre hästar och snart två kattungar. Fritiden tillbringas med att karda och tova råull. Jag drivs av ett miljötänk och vad passar inte bättre än att återanvända textilier.

På Folkuniversitetet kommer jag att hålla helgkurser i remake/återbruk. Vi har bara ett jordklot och den måste vi vara rädda om. Jag tycker att det är så roligt att göra om saker det är bara fantasin som sätter gränser, göra en hoodie av en gardin eller sy om två skjortor till en!

Min skräddarbakgrund började redan när jag var 5 år och sydde kläder till min nalle, sedan dess har jag inte lämnat den textila banan. Jag är utbildad skräddare och tillskärare.

Mitt mål med kursen är att visa hur mycket man kan göra med kreativ fantasi och att använda tyger och plagg som hänger i garderoben eller slängs. Det finns en guldgruva både hemma och i alla våra underbara secondhand-affärer.

Jag hoppas att jag kan förmedla mitt intresse av att göra nytt av gammalt. Att våga testa dom mest udda idéer, det finns många vägar till samma resultat!

Jag vill verkligen inte dö nyfiken, så det är bara att testa på!

Marléne Jahnke

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
22 nov. 2025 - 7 dec. 2025
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
lör 22 nov. 2025 kl 09:00-16:00
  • sön 23 nov. 2025 kl 09:00 - 16:00
  • lör 6 dec. 2025 kl 09:00 - 16:00
  • sön 7 dec. 2025 kl 09:00 - 16:00
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
32
Kurs-ID
314802
Pris
3425 kr