Innehåll
- Skapa tomtar, stjärnor och andra julpynt
- Använda olika virktekniker för att skapa mönster
- Tips på färg- och materialval för julens projekt
Kursupplägg
Workshopen leds av en erfaren kursledare som ger dig personlig handledning och hjälp. Vi arbetar i lugn och kreativ miljö i mindre grupp.
Förkunskaper
Du behöver ha grundläggande erfarenhet av virkning och kunna virka luftmaskor samt fasta maskor.
Mål
Målet med den här workshopen är att du ska skapa dina egna juldekorationer och få inspiration till att fortsätta med kreativa virkprojekt hemma.
Studiematerial
Materialkostnad ingår i kursavgiften. Du kan låna virknålar på plats.
Kursledare
Meg Börjesson
Hej! Mitt namn är Meg Börjesson, jag är 65+ och kommer från Göteborg från början men flyttade till Varberg 1977. Mitt stora intresse har alltid varit allt inom handarbete och pyssel, så tänkte att jag kanske kan sprida det intresset vidare nu.
Stickning och virkning är väl något som egentligen aldrig blir omodernt. Jag hoppas att jag kan lära ut glädjen med handarbetet. Jag började sticka på allvar när jag väntade mitt första barn, då lärde jag mig mest på egen hand och av mina misstag. Sedan gick jag 2 terminer på Löftadalens folkhögskola, med fokus på vävning och att sy lapptäcken. Det blev en erfarenhet till att lära.
Jag hoppas att ni ska få kunskap och lust att arbeta vidare självständigt efter kursen och ser fram emot att få inspirera till skapande.
Så nu kör vi ”Inget ont som inte har något gott med sig” lite träningsvärk i fingrarna men ack så kul det är sedan!
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Varberg