Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av att jobba som konstmodell, och till dig som redan är yrkesverksam men vill få lite nya kunskaper och inspiration.
Lägsta ålder för deltagande 18 år.
Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av att jobba som konstmodell, och till dig som redan är yrkesverksam men vill få lite nya kunskaper och inspiration.
Mål
Efter kursen är du redo att ta uppdrag som konstmodell.
Innehåll
- Människan som motiv i konsthistorien, yrkets historia.
- I vår tid: Var finns arbetstillfällena, i vilken omfattning?
- Lön, arbetsmiljö, arbetstider, olika sorters uppdrag.
- Podietid - pauser.
- Vad krävs av en konstmodell?
- Naken: utsatt eller skönt? Hantering av kroppens nycker. Skrivna och oskrivna regler.
- Terminologi: kontrapost, mellanrumsformer, förkortningar, vridningar.
- Välja ställningar: intressant att teckna/måla/skulptera men tillräckligt bekvämt för att orka den utsatta tiden.
- Hur man kan förutse att en ställning kommer att bli obekväm eller smärtsam? Vad gör en ställning intressant / rolig att teckna? Hade den kunnat göras bättre / mer intressant? Hade den gått att göra mer bekväm utan att bli tråkig?
Undervisningsform
Vi testar podiet och turas om: en på podiet, övriga tecknar (även om man inte brukar teckna eller har det som intresse, är det ett bra sätt att förstå vad som är intressant och roligt att teckna). Alla ska hinna öva på podiet, alla ska hinna få svar på sina frågor och lufta sina funderingar.
Vi spånar kring olika sätt att stå, sitta eller ligga. Var kan man hämta inspiration ifrån? Hur man väljer utifrån ställningens längd. Utmaningar med korta ställningar respektive långa. Rekvisita. Vi kopierar varandras ställningar. Återtar en ställning efter paus.
Litteratur/material
Material ingår inte i kursavgiften. Du behöver ta med dig en morgonrock, tofflor, hårsnodd om du har långt hår, ett ritblock i minst A3-storlek, blyertspennor (gärna mjuka, till exempel 3B eller 5B) och radergummi.
Utvecklingsmöjligheter
Konstmodeller anlitas i regel med timlön för kroki, modellteckning, måleri, skulptur och mer ovanliga uppdrag; på konstskolor, studieförbund och för yrkesverksamma konstnärer.
Kursen är ett samarbete mellan Folkuniversitetet och Konstmodellernas Yrkesorganisation kyo.se
Lifedrawing
This course is about becoming a life drawing model. What the profession is about, job opportunities, techniques, tips and tricks, how to choose interesting poses without harm to your body.
Kursledare
Malin Wahlstedt
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg