Förkunskaper
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av poesi och vill utforska dig själv som poet, oavsett om du har skrivit tidigare eller vill börja nu.
Kursupplägg
Vi träffas vid åtta tillfällen varje vecka, i Skrivarakademins lokaler på Kungstensgatan 45. På träffarna talar vi om vad poesi kan vara utifrån läsexempel, och vi skriver själva utifrån skrivuppgifter och spännande startpunkter. Det är ett utforskande snarare än att fastställa hur poesi “ska” vara. Vi samlar material till våra dikter och undersöker frågan “vad gör poesi till poesi?"
Kursdatum: onsdagar 17/9 - 12/11. Kursen gör uppehåll vecka 44.
Kursledare
Clara Diesen är författare och skrivlärare och har arbetat på Skrivarakademin sedan 2013. Hon är en flitigt anlitad gästlärare och har bland annat varit huvudlärare på Skrivarakademins heltidsutbildning Skrivarlinjen och adjunkt i kreativt skrivande på Malmö Universitet. Clara Diesen har publicerat poesi, tre diktsamlingar hittills på Albert Bonniers förlag och skrivit dramatik som uppförts bl.a på Dramaten - men hon undervisar även i prosa. Hon är återkommande krönikör i P1 Tankar för dagen, skriver essäer - och hon är oerhört intresserad av inspiration och kreativa processer.
Skrivarakademins hela kursutbud ser du här!
Kursledare
Clara Diesen
Clara Diesen är verksam som poet och har gett ut tre diktsamlingar på Albert Bonniers förlag, varav den senaste var När du är som yngst, 2010. Hon är även utbildad som copywriter på Berghs School of Communication, medverkar återkommande i P1:s Tankar för dagen och är verksam som skrivarcoach.
Clara Diesen är även dramatiker, performanceartist, poet och regissör.
Hos Skrivarakademin håller Clara Diesen kurserna Att skriva roman och novell (grund och fortsättning), Poesi (grund), Läkande, stärkande skrivande, Författarskolan och helgkursen Kom igång och skriv.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm