Mål
Målet med kursen är att komma igång och ge inspiration till fortsatt skrivande och att hjälpa dig att hitta metoder för att gripa tag i läsaren.
Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av kreativt skrivande och vill komma igång med att skriva. Du kan vara nybörjare, eller ha ägnat dig åt skrivande tidigare. Inga förkunskaper krävs, bara skrivlust.
Innehåll och arbetssätt
Kursdeltagarna får prova en mängd olika utgångspunkter för kreativt skrivande och för att utmana sig i sitt skapande. Vi kommer att gå igenom tekniker för berättelsens olika delar, som dramaturgi, miljöbeskrivningar, berättarröst och dialoger med målet att deltagaren skall få med sig en bred verktygslåda att använda i sitt framtida skrivande.
Kursen har en experimentbetonad, positiv och lekfull ingång till skrivandet där vi varvar inspirerande genomgångar kring olika berättargrepp med många praktiska skrivövningar med stor variation och en del hemuppgifter. Vi kommer också att diskutera textrespons och prata om texterna gemensamt för att utvecklas vidare. Kursdeltagaren kommer efter avslutad kurs förhoppningsvis känna sig mer säker i sitt eget uttryck som skribent och ha större självförtroende till fortsatt skrivande.
Övrigt
Ta med någonting att skriva med, så som papper och penna och/eller dator.
Kursmaterial
Delas ut löpande under kursen.
Om kursledaren
Jag heter Andréa Ager-Hanssen och är författare och litteraturvetare. Jag debuterade med romanen ”Härverk” 2025 och vid sidan av skrivandet har jag ägnat mig åt att arrangera uppläsningar, workshops och textsamtal i olika former.
Sedan 2017 är jag med och driver föreningen Skrivarkollektivet Gbg och jag sitter även i styrelsen för Göteborgs Litteraturhus. Sedan tre år tillbaka jobbar jag också som läsledare i metoden shared reading. Jag har hållit i läsecirklar inom demensvården, psykiatrin och med ungdomar. Jag har också skrivit filmmanus.
Jag har ett stort intresse för att prata om text och som kursledare är jag alltid lyhörd för vad texten vill och vad du som deltagare vill berätta. Jag är också intresserad av språk och dramaturgi.
Utvecklingsmöjligheter
Skrivarakademins övriga utbud.
Prenumerationserbjudande från Tidningen Skriva
Vill du satsa ännu mer på ditt skrivande? Som deltagare på en av Skrivarakademins kurser under 2026 har du möjlighet att teckna en halvårsprenumeration på Tidningen Skriva, 3 nummer för 99 kronor (ord. pris 309 kronor).
Länk till prenumerationserbjudandet skickas ut i samband med kursstart.
Kursledare
Andréa Ager-Hanssen
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg