Möta personer med accent: den (o)uttalade diskrimineringsgrunden

Föreläsningar och samtal Plats Distans

Är du nyfiken på hur brytning och accenter påverkar hur personer uppfattas och bemöts? Vill du förhålla dig skickligare till dina egna fördomar? Kom och ta del av den senaste forskningen!

Boka nu

Välkommen på en föreläsning om hur dialekter och accenter är kopplade till identitet och påverkar hur vi uppfattas och bemöts. Med utgångspunkt i forskning inom socialpsykologi diskuterar vi sociala aspekter av språk och hur det kan bli en grund för exkludering, men också för gemenskap och identitet.

Vi reflekterar också över privilegier och maktpositioner. Genom föreläsningen får du verktyg att upptäcka och utmana både dina egna och andras attityder och beteenden, särskilt i relation till stereotyper, fördomar och förutfattade meningar.

Föreläsningen ges i samarbete med Folkuniversitetets YH-utbildning till socialpedagog och kommer att ha viss fokus på de situationer man kan hamna i som yrkesperson i socialt och pedagogiskt arbete.

Om föreläsaren

Föreläsningen ges av Marie-France Champoux-Larsson, docent i psykologi på Mittuniversitetet, där hon bland annat forskar på hur olika accenter påverkar personers trovärdighet.

Praktisk info

Tid: Fredag 14/11 kl 12-13

Plats: Sänds som webbinarium på Zoom. Anmäl dig så kommer länk när det närmar sig!

Föreläsningen ges i samverkan med Folkuniversitetets Yh-utbildning till socialpedagog, med stöd av Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
14 nov. 2025 - 14 nov. 2025
Fredag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
fre 14 nov. 2025 kl 12:00-13:00
Plats
Kyrkgatan 45, 83134 ÖSTERSUND
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
504558
Pris
0 kr