AI grundkurs distans live

Plats Distans

Är du nyfiken på vad artificiell intelligens egentligen är och hur den påverkar vår vardag? I vår nybörjarkurs lär du dig grunderna i AI, från definitioner och historia till praktiska exempel på hur tekniken används i samhället idag. Kursen hålls på distans och är perfekt för dig som vill förstå AI från grunden!

Boka nu

Innehåll

Under kursen går vi igenom:

  • AI för alla – vad är AI?

Vi går igenom vad artificiell intelligens innebär och hur vi möter AI i vardagen. Du får prova enkla AI-verktyg och delta i diskussioner om hur tekniken påverkar samhället.

  • Hur fungerar AI?

Vi tittar närmare på hur maskininlärning och språkmodeller fungerar, med exempel från verkliga projekt. Du får även testa en stor språkmodell (LLM) och lära dig grunderna i olika typer av maskininlärning.

  • AI – möjligheter och utmaningar

Här fördjupar vi oss i neurala nätverk och transformer-modeller. Vi tar också upp etiska frågor som integritet, transparens och bias – och diskuterar AI:s påverkan på framtidens yrken.

  • AI i IoT och cybersäkerhet

Vi utforskar hur AI används inom Internet of Things (IoT), som i självkörande bilar och smarta system. Du får även en introduktion till AI i cybersäkerhet samt en genomgång av relevanta GDPR-principer.

  • AI i vardagen

Ett praktiskt tillfälle där vi tittar på vanliga AI-tillämpningar: chatbots, rekommendationssystem, bildigenkänning, översättning och självkörande fordon. Avslutningsvis introduceras AI-agenter som nästa steg inom AI-utveckling.

Kursupplägg

Kursen ges på distans med liveföreläsningar som kompletteras med inspelat material och praktiska exempel. Du får tillgång till resurser och verktyg att använda både under och efter kursen.

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har några tidigare kunskaper i AI. Endast intresse och nyfikenhet krävs!

Mål

Målet med den här kursen är att du ska få en grundläggande förståelse för vad AI är, hur det fungerar och hur du kan känna igen och använda AI i din vardag.

Studiematerial

Inget ytterligare studiematerial behöver köpas. Allt som behövs ingår i kursen och delas digitalt.

Kursledare

Linda Li Bogardi är en erfaren dataingenjör och AI-specialist med en omfattande bakgrund inom maskininlärning och dataanalys. Hon har en doktorsexamen i halvledarfysik från Uppsala universitet och har arbetat med allt från avancerade AI-projekt till undervisning i matematik, fysik och kemi. Linda har utvecklat flera AI-modeller, inklusive kategoriseringssystem för nyhetsartiklar och sentimentanalysverktyg med BERT. Hon är en engagerad pedagog som kombinerar sin tekniska expertis med en förmåga att göra komplexa ämnen lättförståeliga. Linda talar svenska, engelska och mandarin och älskar att dela med sig av sin kunskap inom AI och teknik.

Kursledare

Linda Li Bogardi

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka

info.kungsbacka@folkuniversitetet.se

Datum
24 feb. 2026 - 24 mars 2026
Tisdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tis 24 feb. 2026 kl 18:00-20:15
  • tis 3 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 10 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 17 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 24 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
Studietimmar
15
Kurs-ID
317605
Pris
1450 kr