Existentiella teman i vår tid – Att finna mening

Föreläsningar och samtal Plats Göteborg

Funderar du över livets djupare frågor? Då är du inte ensam. Intresset för existentiella frågor har mångdubblats, vilket säger en del om den tid vi lever i. I denna föreläsning fokuserar vi på hur vi kan finna mening i vår tid.

Boka reservplats

Den existentiella psykologin utforskar på olika sätt hur människan förhåller sig till de existentiella grundvillkoren. Denna vetenskapsgren är relativt okänd i Sverige. I föreläsningsserien ”Existentiella teman i vår tid” undersöker vi hur existentiell psykologi kan hjälpa oss att förstå samtidens existentiella utmaningar.

Undersökningar visar att upplevelser av meningslöshet har ökat markant i Sverige under de senaste åren. Samtidigt ökar intresset för andliga frågor, inte minst bland unga. Debatten kring existentiell hälsa är ännu ett exempel på behovet av att reflektera kring tillvaron.

Vi lever i en svår tid där det talas om ”meningsbrist” och ”existentiella hot”. I dagens individualistiska och sekulariserade Sverige finns inte längre någon given gemensam mening. Istället präglas vår tid av en slags gränslös öppenhet där ”allt är möjligt” och du ska ”skapa dig själv”. Även om vi lever i ett materiellt och teknologiskt överflöd är det många som upplever en inre tomhet, meningslöshet och brist på lycka.

Hur kan vi idag finna mening?

Mål

Målet med denna föreläsning är att ge insikter för att reflektera över vad som ger mening och vilka förutsättningar som finns, eller inte finns, för att uppnå mening i vår samtid.

Målgrupp

Föreläsningen riktar sig till alla som är nyfikna på existentiella frågor. Du behöver inga förkunskaper.

Innehåll

Föreläsningen tar bland annat upp följande:

  • Begreppen mening och meningslöshet ur ett existentiellt perspektiv
  • Forskning och psykoterapeutiska insikter om vad som skapar mening
  • Olika sätt att förstå och skapa mening. Vad är möjligt idag utifrån den tid vi lever i?
  • Reflektioner om vår tids ”meningsbrist” och dess orsaker
  • Frågestund och diskussion

Relaterade kurser och föreläsningar

Existentiella möten och samtal - utbildning med Jakob Wood

Föreläsningen Existentiella teman i vår tid: Att leva med döden. Datum: 20/1 2026. Föreläsare: Markus Palmgren, leg psykolog

Håll utkik på vår webb efter fler föreläsningar i serien Existentiella teman i vår tid!

Kursledare

Jakob Wood

Jakob Wood är legitimerad psykolog, auktoriserad existentiell psykolog och vd för Psykologos i Göteborg. Han har föreläst och undervisat om existentiell terapi och det existentiella perspektivet under flera år i olika sammanhang; exempelvis på Södertörns högskola, Marie Cederschiölds högskola, specialistkurser för psykologer, SEPT:s nätutbildning, Sankt Lukas och Världskulturmuseet. Jakob har även suttit i styrelsen för Sällskapet för existentiell psykoterapi (SEPT), varit handledare på Existentiell vägledning vid Mälardalens universitet och är medförfattare till Existentiell terapi - en introduktion.

Jakob Wood

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
18 nov. 2025 - 18 nov. 2025
Tisdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tis 18 nov. 2025 kl 18:00-19:30
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
2
Kurs-ID
315732
Pris
75 kr