Varför känner jag som jag gör, känslornas ursprung och påverkan

Plats Varberg

Har du någonsin undrat varför du reagerar som du gör i vissa situationer? På denna kurs i Varberg utforskar vi våra känslor och lär oss mer om känslornas ursprung. Genom att förstå dina känslor bättre kan du stärka din självkännedom och förbättra relationen till både dig själv och andra.

Boka nu

Innehåll

Under kursen får du:

  • Lära dig om olika typer av känslor som stolthet, ilska, avundsjuka och glädje.
  • Utforska varifrån känslor kommer och varför de uppstår.
  • Diskutera och arbeta med känslor i grupp för att få nya perspektiv.
  • Utveckla strategier för att hantera känslor i olika situationer.

Kursupplägg

Kursen är interaktiv med gruppdiskussioner och reflektion. Du deltar aktivt och får möjlighet att dela med dig av dina erfarenheter i en trygg miljö.

Förkunskaper

Kursen kräver inga förkunskaper.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska få en djupare förståelse för dina känslor, öka din självkännedom och utveckla verktyg för att hantera känslor i vardagen och på arbetet.

Kursledare

Jimmy Lanängen

Jag heter Jimmy Lanängen och är beteendevetare, legitimerad lärare, mångårig ledare m.m. som på dagarna undervisar i sådant som rör beteende på arbetsplatsen, organisation, ledarskap och annat som rör arbetslivet. Jag bor med familj i Falkenberg, nära havet, och är en genuint nyfiken person som finner nöjen i livets små ting och nyanser.

På Folkuniversitetet håller jag följande kurser: Hjälp! Jag har hamnat i konflikt, Varför känner jag som jag gör? samt Maktspråk och manipulation.

I min yrkesutövning brukar jag stödja mig på tre angränsande kunskapsområden: Psykologi, som mycket tar fasta på var vi som individer kommer ifrån, sociologi, som försöker svara på varför vi i nuläget beter oss som vi gör i det sammanhang vi befinner oss i, samt pedagogik som mer handlar om vart vi vill ta oss och hur vi kan ta oss dit. Sammanfattningsvis har jag en masterexamen i sociologi (med inriktning mot känslor), magisterexamen i psykologi samt är legitimerad lärare.

Idén med mina kurser är att deltagarna ska få möjlighet att samtala om ämnen som känns viktiga att få behandla samtidigt som dessa kan vara svåra och känsliga att prata om. Det finns många sådana resultatinriktade kurser riktade mot arbetslivet, medan det finns andra typer av grupper och sammanhang med terapeutiskt fokus. I det forum Folkuniversitetet erbjuder kan man hamna någonstans mitt emellan; Här kan man ta stora frågor och teoretiska modeller och behandla dem i ett mindre och vardagsnära sammanhang, med utgångspunkt i deltagarens upplevelser, tankar och känslor. Att få möjlighet att lära känna sig själv bättre, men att också identifiera sin utvecklingspotential, blir således ett naturligt förväntat resultat av kursdeltagandet.

Jimmy Lanängen

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Varberg

info.varberg@folkuniversitetet.se

Datum
16 sep. 2025 - 30 sep. 2025
Tisdag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
tis 16 sep. 2025 kl 18:00-21:00
  • tis 23 sep. 2025 kl 18:00 - 21:00
  • tis 30 sep. 2025 kl 18:00 - 21:00
Plats
Svärdfiskgatan 4, 43240 VARBERG
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
314619
Pris
950 kr