Föreställning: Paria (matinéföreställning)

Plats Stockholm

Teater satelliten sätter upp Paria av August Strindberg. Ett kulturarrangemang i samarbete med Folkuniversitetet.

Vad är Paria? Vem är Paria? 

I tryckande sommarhetta är främlingarna X och Y hänvisade till varandra. Y som är inackorderad hos X gör sitt bästa för att passa in hos sin värd, och X undrar vem denne "kuriöse kurre" är. Paria är en enaktare av August Strindberg som dyker rätt ner i existentiella frågor. Det som börjar i en gemytlig bekantskap utmynnar i en uppgörelse om rätt och fel, straff och brott, lika och olika. 

Står vi lika inför lagen? Vad avgör rätt och fel?! Finns det olika sorters människor?

Teater Satelliten är en teaterförening som är kopplad till en daglig verksamhet. I verksamheten får människor med olika stödbehov möjlighet att repetera på sina villkor. Det skapar en unik ensemblen som tar till vara på olikheter, under utjämnande omständigheter.

Varmt välkomna! 

Det finns två biljettertyper. Båda är likvärdiga, ger inträde och inkluderar fika efter föreställningen. Den dyrare ger föreningen ett extra ekonomiskt stöd - för framtida föreställningar. Om du har möjlighet, stötta oss gärna. Biljetter köper du hur här: https://nortic.se/ticket/show/289514

Föreställningens längd ca 60 minuter. 

Obs. Lokalen är inte handikappanpassad. Det är 9 trappsteg i lokalen.

Teater Satelliten har stöd från Folkuniversitetet och Indies Omsorg

Spelas på Ö2scenkonst Kungsholmen

Föreställningen är ett gästspel.

Ö2scenkonst stöds av Stockholms stad och Svante Bergströms Teaterstiftelse

Varmt välkomna!

https://teatersatelliten.se/produktioner/paria/

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
15 juni 2025 - 15 juni 2025
Söndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
sön 15 juni 2025 kl 15:00-16:00
Plats
Bergsgatan 11, 11223 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
129708
Pris
0 kr