Afrikanska trummor duo-kurs

Plats Södertälje

Välkommen till en kurs präglat med verklig kvalitéts tid tillsammans med ditt barn, vän eller sambo! Här får ni upptäcka ett nytt instrument ihop och under ledning av kompetent lärare utforska musiken tillsammans.

Boka reservplats

Kursinnehåll

Denna kurs är för dig som tillsammans med ditt barn, din partner eller din vän vill lära er spela enklare låtar tillsammans samt upptäcka ett nytt instrument ihop! Kursen anpassas efter era önskemål.

Målet är att ni ska få en djupare förståelse för den rytmiska komplexiteten och den kulturella betydelsen av afrikanska trumrytmer. Kursen syftar till att hjälpa er att behärska specifika trumtekniker och spelstilar som är karakteristiska för afrikanska trummusiktraditioner, att bygga upp en repertoar av olika afrikanska trumrytmer, att främja förståelse för den rika kulturen och historien bakom afrikanska trumrytmer och att ge er möjlighet att utforska och uttrycka er kreativitet inom ramen för dessa traditionella musikaliska former.

Våra populära pedagoger är välutbildade och skräddarsyr kursen efter din nivå samt behov och önskemål - allt för att du ska utvecklas så mycket som möjligt under terminens gång.

Vem kan gå kursen?

Barn från 5 år tillsammans med förälder/annan vuxen anhörig, ex mor/farförälder eller syskon över 18 år, kanske är ni ett par eller vänner och önskar att lära er spela dragspel tillsammans. Inga tidigare förkunskaper krävs.

Kursupplägg

Kursen ges 1 gång i veckan under 6 veckors tid. Totalt 6 studietimmar. Det angivna priset gäller per person.

Anmälan

Maila till anisa.pasic@folkuniversitetet.se för att göra en intresseanmälan eller boka er på detta arrangemang så kommer vi att kontakta er inom kort. Då bokar ni in en tid som passar er och er lärare och som ni sedan har varje vecka under terminen. Observera att anmälan är bindande.

Litteratur/Material

Kurslitteratur ingår ej i kursavgiften. Vilket material som används på kursen meddelas i kallelsen. Läraren använder sig också av extramaterial för att göra undervisningen omväxlande och stimulerande. Var god medtag egna afrikanska trummor.

Kursledare

Celso Paco

Celso Paco är musikern och trumläraren som spelat trummor i flera olika genrer och sammanhang, både i Sverige och internationellt.

"Jag heter Celso Paco och är född och uppvuxen i Maputo, Moçambiques huvudstad. Redan som barn fascinerades jag av trummor, vilket ledde till att jag utforskade Moçambiques rika musikaliska traditioner.

Mitt senaste uppträdande var på vernissagen för Liljevalchs Vårsalong i Stockholm. Tidigare har jag spelat på bland annat Dramaten och Stockholms Stadsteater. Jag har också turnerat i olika länder som Australien, Canada, Italien, Portugal, Ungern och USA där jag uppträdde på Carnegie Hall och delade scen med Art Ensemble of Chicago. Jag har spelat för den svenska kungen och drottning Silvia på Teatro Avenida i Maputo när jag jobbade som kapellmästaren för Henning Mankells musikaler."

Celso Paco

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje

info.sodertalje@folkuniversitetet.se

Datum
6 nov. 2025 - 11 dec. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
6
Första tillfället
tors 6 nov. 2025 kl 16:30-17:15
  • tors 13 nov. 2025 kl 16:30 - 17:15
  • tors 20 nov. 2025 kl 16:30 - 17:15
  • tors 27 nov. 2025 kl 16:30 - 17:15
  • tors 4 dec. 2025 kl 16:30 - 17:15
  • tors 11 dec. 2025 kl 16:30 - 17:15
Plats
Storgatan 3, plan 6, 15172 SÖDERTÄLJE
Visa på karta
Studietimmar
6
Kurs-ID
133227
Pris
1450 kr