Sjung och må bättre

Plats Stockholm

Sång frigör mentala och emotionella resurser, löser spänningar, ger energi och gör dig glad! Den här kursen hjälper dig att maximera just dina vokala möjligheter genom att arbeta med andning och med fysiskt och emotionellt balanserade sång- och talövningar.

Boka nu

Målgrupp och förkunskaper

Kursen riktar sig till dig som vill hitta din personliga röst och dess unika uttrycksmöjligheter, till dig som älskar att sjunga och är nyfiken på att lära dig mer om hur din röst fungerar.

Mål

Målet med kursen är att ge dig verktyg för att din röst ska kännas naturlig och avslappnad.

Kursupplägg

Kursen ges i en liten grupp med 3–4 deltagare, vilket ger möjlighet till personlig feedback och anpassning efter dina behov. Tillsammans skapar vi en trygg och inspirerande miljö där du kan utvecklas i din egen takt. Kursens längd beror på gruppens storlek, initialt har vi planerat för 3-4 deltagare, men vid större intresse kan vi utöka tiden med 45 minuter och ta emot 1-2 deltagare till.

Innehåll

Vi arbetar med sånger och frigörande övningar för att locka fram just din personliga röst och med övningar och sånger i den genre som passar just dig. Folkvisor, musikal eller klassisk musik - välj den musikstil som du tycker bäst om. Eftersom kursen ges i liten grupp kan vi utgå helt och hållet efter dina förutsättningar och önskemål. Under kursens gång kommer vi att fokusera på:

  • avspänning och andning,
  • relationen mellan den fria rösten och andningen,
  • skillnaden mellan de olika röstregisterna.

Studievägledning

För mer information om kursens innehåll kontakta Helena Janzén helena.janzen@folkuniversitetet.se 

Kursledare

Kursledaren Helena Janzén har i många år har samarbetat, och studerat för Ritva Eerola (grundare av BIP-Balance in Phonation). Läs mer om Helena i presentationen här nedanför.

Kursledare

Helena Janzén

Helena Janzén, verksam som sångerska, sångcoach, regissör och konstnärlig ledare.

Helena är en svensk sopran med ett flertal lyriskdramatiska operaroller på sin repertoar (Lady Macbeth-San Francisco, Salome-Piacenza etc.). Hon har vunnit flera internationella operatävlingar, bl.a. 1:a pris i "The International Operasingers Competition" i New York 2004, Strauss-pris i "Concorso lirico internazionale di Leoncavallo" i Città di Montalfugo, Italien.

Helena sjunger dessutom mycket nutida musik och flera tonsättare har skrivit sina verk direkt till henne (Rolf Martinsson-Silvernatten i Malmö Konserthus, Mikael Nellborn-Insikt som Helena uruppförde i Carnegie Hall, New York m.m.).

Som pedagog har Helena Janzén mångårig erfarenhet från bl.a. Operastudio 67, Nordiska musikgymnasiet, Birkagårdens folkhögskola och Ålands musikinstitut. Sedan 2001 är Helena konstnärlig ledare för Blekinge Operapelago - en festival som arrangerar masterclasses, konserter och operaföreställningar.

År 2008 fick Helena svenska Industri- och handelskammarens kulturpris. Helena skrev 2017 en kandidatuppsats vid italienska institutionen vid Stockholms universitet om operan "La Grazia" som är baserad på Grazia Deleddas novell "Di Notte" ur "Racconti sardi".

Fotografi på Helena Janzen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
4 sep. 2025 - 2 okt. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tors 4 sep. 2025 kl 17:00-18:30
  • tors 11 sep. 2025 kl 17:00 - 18:30
  • tors 18 sep. 2025 kl 17:00 - 18:30
  • tors 25 sep. 2025 kl 17:00 - 18:30
  • tors 2 okt. 2025 kl 17:00 - 18:30
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
10
Kurs-ID
129133
Pris
2600 kr