Målgrupp och nivå
Kursen är en introduktionskurs till pianospel för dig som är 16 år och uppåt, som inte har spelat piano tidigare.
Mål
Målet med kursen är att du ska lära dig grundläggande pianoteknik och kunna spela enkla stycken med hjälp av noter, ackord och gehör.
Kursinnehåll
- Grundläggande pianoteknik
- Spela enkla melodier och stycken
- Lära dig läsa noter och förstå ackord
- Utforska olika musikstilar och önska egna låtar
- Möjlighet till samspel och att lyssna på varandra
Kursupplägg
Undervisningen sker i små grupper om 2–3 deltagare för att du ska få både individuell hjälp och möjlighet att spela tillsammans med andra. Vi använder både akustiska pianon och digitala pianon med hörlurar, vilket gör att alla kan vara aktiva under hela lektionen. Har du särskilda önskemål? Prata med kursledaren!
Studiematerial och instrument
Din kursledare ger dig studiematerial som noter och övningar. I vissa fall kan det vara aktuellt att köpa eget material, vilket brukar kosta cirka 200–300 kronor. För att få ut det mesta av kursen behöver du ett piano eller en keyboard att öva på hemma.
Lov
Kursen kommer ha uppehåll vecka 44.
Kursledare
Johan Fernold
Johan Fernold är en passionerad musiker, musiklärare och tonsättare/arrangör med en bred musikalisk bakgrund och har ett starkt engagemang i musikpedagogik.
Johan har tidigare studerat komposition på Kungliga Musikhögskolan (KMH) och avslutar inom kort sina studier i musikpedagogik på Stockholms Musikpedagogiska Institut (SMI). Där ägnar han sig åt musikproduktion, komposition, låtskrivande, piano och viola och pedagogik. Johan har även en lång bakgrund inom Stockholms körliv och spelar även gärna gitarr och elbas närhelst han får tillfälle.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm