Munspelet är ett litet instrument med stora möjligheter! Det är särskilt vanligt inom blues och folkmusik men går att använda till nästan vilken musik som helst.
Under workshopen får du lära dig om och prova på de viktigaste grunderna för att spela munspel. Att få kontroll över andningen, att spela melodier, lära dig var tonerna finns på instrumentet, olika sätt att spela en eller två toner i taget och att få en fin klang. Tanken är att dagen ska ge dig bra förutsättningar för att fortsätta lära dig spela på egen hand.
Det behövs inga särskilda förkunskaper, kursen är öppen för alla.
Vi spelar på diatoniska munspel i C-dur.
Har du inget eget munspel så är det möjligt att köpa eller hyra på plats.
KURSLEDARE
Kursledaren Erland Westerström är ansedd som en av Sveriges skickligaste munspelare och också den ende munspelaren med högskoleutbildning i svensk folkmusik. Han spelar bland annat i grupperna Västanvinden och VAK men också solo. 2019 blev Erland riksspelman på munspel för ”briljant, stilmedvetet och dansant spel av låtar från Jämtland”. Han har lång erfarenhet av att undervisa i munspel på alla nivåer.
Kursledare
Erland Westerström
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Umeå