Förkunskaper
Den här klassen passar både dig med mycket tidigare danserfarenhet och dig som inte dansat så länge.
Innehåll
- Teknikövningar inom Hip hop, House och Locking.
- Fokus på koordination, musikalitet och förflyttningar.
- Verktyg som kan användas både i koreografi och improvisation.
- Vi börjar med grunderna och utvecklar stegvis mer avancerade koncept.
Målgrupp
För dig från 16 år som vill utvecklas inom Street.
Material
Ta med vattenflaska och ha bekväma kläder som du kan röra dig fritt i. Vi dansar med inomhusskor som inte lämnar märken.
Observera att du kan boka klasserna separat via hemsidan, alternativt boka alla 5 klasser till ett förmånligare pris på 500 kr. För att boka veckans alla workshops ringer du 013-102080 eller mailar till info.linkoping@folkuniversitetet.se
Kursledare
Nira Uppugunduri
Nira har dansat sen ung ålder med en bakgrund i indisk dans och koreografi.
Hon undervisade under flera år på Dansstudion och utbildade sig sedan vidare på Scandinavian Dance Academy’s kommersiella dansutbildning samt Five Styles streetdansprogrammet på Åsa Folkhögskola.
Foto: Patricia Carlitos, @patriciacarlitos

Kalle Eriksson
För Kalle är det en självklarhet att alla kan lära sig dansa. ”Det är en färdighet som kan övas upp genom tid och repetition, och inget man föds med”, säger Kalle.
Själv inspireras han ständigt av sina deltagare, som får honom att utvecklas både som dansare och pedagog. Kalle influeras ofta av olika musikstilar och tycker om att arbeta med koreografi och styrka. Du kan följa hans arbete i dansstudion på Instagram, som @karloskarerik.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Linköping