Boka nu med 20% rabatt på utvalda kurser i Karlastaden.
Denna kurs har nytt kurspris: 2460 kronor (ordinarie 3075 kronor). Erbjudandet gäller endast nybokningar mellan 2 september
och 17 september.
Contemporary Jazz för ungdomar och vuxna – intermediate
Är du redo att ta din dans till nästa nivå? På denna kurs får du utmana din teknik och utveckla din unika dansstil genom dynamiska och inspirerande koreografier. Vi kombinerar teknik med musikalitet och dansglädje i en personlig och energifylld miljö.
Förkunskaper
Kursen kräver minst två till tre års erfarenhet av dans. Den är anpassad för ungdomar från 16 år och vuxna.
Innehåll
- Uppvärmning som stärker och förbereder kroppen
- Inspirerande kombinationer med varierande intensitet och tempo
- Utmanande tekniska moment och koreografier
- Utforskning av din personliga dansstil och rörelsemönster
Dansstilen är i ständig utveckling och formas av lärarens individuella stil, vilket gör varje klass unik och inspirerande.
Kursledare
Frida Edholm är utbildad dansare från Balettakademien i Göteborg och har arbetat som dansare och koreograf sedan 2018. Hon har medverkat i produktioner som Melodifestivalen, Lotta på Liseberg och Bingolotto, samt turnerat med Smålands Musik och Teater. Frida är en erfaren pedagog och har undervisat på prestigefyllda skolor som Balettakademien och Performing Arts School.
"Jag fokuserar på dynamik och musikalitet och låter dansare experimentera för att hitta sitt unika rörelsemönster. Mina klasser har högt tempo, mycket koreografi och massor av dansglädje."
Kursledare
Frida Edholm
Frida är utbildad dansare från Balettakademien Göteborg och har sedan sin examen 2018 frilansat som både dansare och koreograf.
Frida har bland annat jobbat med produktioner som Melodifestivalen, Lotta på Liseberg och Bingolotto samt varit ute på turné med Smålands Musik och Teater.
Utöver detta har hon varit återkommande gästpedagog på både Balettakademien och Performing Arts School och undervisat på en rad olika skolor och event.
Klassbeskrivning:
”På mina klasser fokuserar jag mycket på dynamik och musikalitet - men att också ge dansare möjligheten att experimentera sig fram för att hitta sitt egna unika rörelsemönster.
Mina klasser har stort fokus på koreografi med ett högt tempo och massor av dansglädje.”

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg