Ny som chef distans live

Plats Distans

Är du nybliven chef, eller siktar du på ett chefskap inom en snar framtid? Det är en viktig och ansvarsfull roll du tar på dig, och det är helt normalt att känna en viss osäkerhet i början.

Boka nu

Den här utbildningen ger dig praktiska tips och verktyg som kommer att hjälpa dig att hantera utmaningar och
känna större trygghet i ditt ledarskap.

Kursen går på distans med livesända online lektioner där du kommunicerar direkt med din lärare och dina kurskamrater precis som i klassrummet.

Målgrupp

Utbildningen passar dig som nyligen har blivit chef eller har som mål att bli chef.

Kursinnehåll och upplägg

Utbildningen genomförs på fyra kurstillfällen à 3 timmar. Vi kommer att varva teori med praktiska
övningar. Inför varje kurstillfälle får du ett studiematerial via mejl att läsa på. Du kommer också att få
litteraturförslag och förslag på bra länkar under kursens gång.

Du kommer att lära dig om

  • Chefsuppdraget
  • Ledarstilar
  • Utmaningar under den första tiden som chef
  • Ditt personliga ledarskap
  • Värderingar som påverkar ledarskapet
  • Hur man bygger ett välfungerande team
  • Kommunikation på arbetsplatsen
  • Hur man utvecklar ett bra samspel mellan ledare och medarbetare

Innehåll

Kurstillfälle 1 – Ny som chef
Chefsuppdragets innehåll. Innan du tackar ja. Din första tid som chef. Organisations- och ledarskapsteorier. Ledarstilar.

Kurstillfälle 2 – Ditt personliga ledarskap
Självinsikt och personligt ledarskap. Värderingar som ger ett framgångsrikt ledarskap. Det coachande
ledarskapet.

Kurstillfälle 3 – Att bygga team
Hur man bygger ett välfungerande team. Grupprocesser. Förebygg och hantera konflikter.

Kurstillfälle 4 – Medarbetarskap
Utveckla medarbetarskapet. Kommunikation på arbetsplatsen. Effektiva möten. Medarbetarsamtalet.
Ge konstruktiv feedback. Lönesättning och lönesamtal.

Kursintyg

Vid begäran skriver vi gärna ett kursintyg för aktuell kurs vid minst 75 procents närvaro.

Kurslitteratur

Kostnader för ev. kurslitteratur tillkommer.

Kursledare

Lovisa Holmgren Ramadanovic

Hej!

Mitt namn är Lovisa Holmgren Ramadanovic och jag är uppväxt på Gotland men bor just nu i Göteborg. Jag älskar att springa, träna på gym, sjunga och spela piano samt spendera mycket tid med min hund Dhani och min man Admir.
En stor passion för mig är att undervisa och jag har alltid byggt min undervisning på att vi människor inte är tomma behållare som man fyller på, utan vi skapar broar och samband med det vi redan kan, våra erfarenheter och det vi får lära oss.

Jag har länge arbetat inom HR och IT, men jag tyckte alltid något saknades, speciellt hur man hanterade anställda, och hur projekt aldrig blev levererade enligt tidsplan. När jag upptäckte Agile så gick allt i en väldig fart, och jag är nu certifierad instruktör i Agil HR, Business Agility, Agilt Ledarskap och Agil Personlig Utveckling genom ICAgile. Jag jobbar även som projektledare nu och vet också utmaningarna med att introducera agilitet på de platser som inte än är rustade för det.

Agil Projektledning är inte bara ett mer iterativt och lärande sätt att arbeta, inom agilitet så utgår man från människovärde jämfört med traditionella sätt att tänka. Det kan kännas annorlunda att utgå från andra arbetssätt och värderingar än det man tidigare har tagit till sig, men löftet om att klara av och vara mer förberedd i en ständigt föränderlig värld gör hela arbetet värt det!

“Vulnerability is not winning or losing; it’s having the courage to show up and be seen when we have no control over the outcome.” – Brene Brown

Lovisa Holmgren Ramadanovic är kursledare på Folkuniversitetet i Trollhättan

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Trollhättan

info.trollhattan@folkuniversitetet.se

Datum
22 okt. 2025 - 22 okt. 2025
Onsdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
ons 22 okt. 2025 kl 18:00-21:00
Studietimmar
16
Kurs-ID
314254
Pris
4275 kr