Coachande ledarskap distans live

Plats Distans

Vill du bli bättre på att motivera ditt team och plocka fram det bästa hos dina medarbetare? Den här kursen passar dig som vill bli tryggare i rollen som chef och ledare.

Boka nu

Den här utbildningen ger dig grundläggande kunskap om vad ett coachande ledarskap innebär, och du får verktyg som hjälper dig att använda ett coachande förhållningssätt för att utveckla både individer och grupper.

Målgrupp

Utbildningen passar dig som har en chefs- eller ledarroll och som vill höja motivationen och prestationsnivån hos dina medarbetare.

Du kommer att lära dig om

  • Vad ett coachande förhållningssätt innebär
  • Att leda sig själv för att kunna leda andra
  • Gruppdynamik och grupputveckling
  • Ge och ta emot konstruktiv feedback
  • Meningsfulla möten

Kursinnehåll och upplägg

Utbildningen genomförs under 4 halvdagar. Vi kommer att varva teori med praktiska övningar. Inför varje kurstillfälle får du studiematerial att läsa på. Du kommer också att få litteraturtips under kursens gång beroende på vilket eller vilka ämnen du vill fördjupa dig i.

Dag 1 – Vad är coachande ledarskap?
Ledarskapet förr och nu. Värderingarnas betydelse. Vad ett coachande förhållningssätt innebär.

Dag 2 – Du själv
Personligt ledarskap, drivkrafter och motivation. Hantera stress och tänk klart i pressade situationer
genom att bli din egen coach.

Dag 3 – Dina medarbetare
Motivera dina medarbetare på det individuella planet genom coachning. Hantera problem och konflikter med ett coachande förhållningssätt.

Dag 4 – Utveckla gruppen
Förebygg konflikter genom att skapa ett bra samarbetsklimat. Utveckla gruppen genom coachning. Meningsfulla möten.

Kursintyg

Vid begäran skriver vi gärna ett kursintyg för aktuell kurs vid minst 75 procents närvaro.

Kurslitteratur

Kostnader för ev. kurslitteratur tillkommer.

Kursledare

Lovisa Holmgren Ramadanovic

Hej!

Mitt namn är Lovisa Holmgren Ramadanovic och jag är uppväxt på Gotland men bor just nu i Göteborg. Jag älskar att springa, träna på gym, sjunga och spela piano samt spendera mycket tid med min hund Dhani och min man Admir.
En stor passion för mig är att undervisa och jag har alltid byggt min undervisning på att vi människor inte är tomma behållare som man fyller på, utan vi skapar broar och samband med det vi redan kan, våra erfarenheter och det vi får lära oss.

Jag har länge arbetat inom HR och IT, men jag tyckte alltid något saknades, speciellt hur man hanterade anställda, och hur projekt aldrig blev levererade enligt tidsplan. När jag upptäckte Agile så gick allt i en väldig fart, och jag är nu certifierad instruktör i Agil HR, Business Agility, Agilt Ledarskap och Agil Personlig Utveckling genom ICAgile. Jag jobbar även som projektledare nu och vet också utmaningarna med att introducera agilitet på de platser som inte än är rustade för det.

Agil Projektledning är inte bara ett mer iterativt och lärande sätt att arbeta, inom agilitet så utgår man från människovärde jämfört med traditionella sätt att tänka. Det kan kännas annorlunda att utgå från andra arbetssätt och värderingar än det man tidigare har tagit till sig, men löftet om att klara av och vara mer förberedd i en ständigt föränderlig värld gör hela arbetet värt det!

“Vulnerability is not winning or losing; it’s having the courage to show up and be seen when we have no control over the outcome.” – Brene Brown

Lovisa Holmgren Ramadanovic är kursledare på Folkuniversitetet i Trollhättan

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Trollhättan

info.trollhattan@folkuniversitetet.se

Datum
10 sep. 2025 - 1 okt. 2025
Onsdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
ons 10 sep. 2025 kl 18:00-21:00
  • ons 17 sep. 2025 kl 18:00 - 21:00
  • ons 24 sep. 2025 kl 18:00 - 21:00
  • ons 1 okt. 2025 kl 18:00 - 21:00
Studietimmar
16
Kurs-ID
312277
Pris
4275 kr