Återvinn julens rester

Föreläsningar och samtal Plats Svedala

En föreläsning om forskning och strategier för återvinning, till exempel av förpackningar, julgranar och överbliven julmat. 

Återvinn julens rester

Vad är det som kan återvinnas? Hur sorterar jag rätt? Hur ser dagens forskning ut? Vad är bästa sättet att hantera resterna från vårt julfirande? I denna föreläsning lyfter professor i Miljöstrategi, Torfleif Bramryd, forskningen och strategier för återvinning, till exempel av förpackningar, julgranar och överbliven julmat.

Medverkande

Torleif Bramryd är professor i Miljöstrategi vid Lunds universitets Campus i Helsingborg. Han disputerade i Ekologi med inriktning mot kretslopp av näringsämnen mellan staden och skogs- och jordbruket, och blev docent i Urban ekologi innan han erhöll en professur i Miljöstrategi. Idag arbetar han tvärvetenskapligt med forskning rörande hållbar stadsutveckling, vilket innefattar t ex globala koldioxidbalanser, klimataspekter, hantering av avfall och återvinning av såväl material som näringsämnen ur ett kretsloppsperspektiv. Vidare är han med i två EU projekt med fokus på hur hållbara transport- och mobilitetslösningar i bostadsområden kan bevara ekosystemtjänster i form av t ex ökade grönytearealer och dess betydelse som filter för luft och vatten samt ur ett biodiversitetsperspektiv.

Övrig information

Anmälan till biblioteket i Svedala: Svedala bibliotek - Svedala bibliotek - Svedala Bibliotek

Kostnadsfri föreläsning.

Föreläsningen görs i samarbete med Svedala bibliotek och ges med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
8 dec. 2025 - 8 dec. 2025
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 8 dec. 2025 kl 17:00-18:00
Plats
Storgatan 30, 23331 SVEDALA
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
415437
Pris
0 kr