Dual-lane pt. 1 and pt. 2.

Studioföreställning med Balettakademiens utbildningar. Den 8-9 december kör vi live på Facebook och Instagram!

händer sträcker sig mot varandra

Var?

8 december, live via Facebook

9 december, live via Instagram


DUAL LANE pt. 1, kl 18.30

TAKE A STEP AND KEEP WALKING
Medverkande: Yrkesdansarutbildningen årskurs 1
Koreografi: Arina Trostyanetskaya
Musik: Beatitudes - Vladimir Martynov 

Ett helt liv ur Kära Anna
Medverkande: Emma Petzäll från Musikalutbildning
Sånginstudering: Oscar Collin och Sophie Goldea
Musik, Text: Oscar Collin och Pia Ternström

Doorknob secrets
Medverkande och koreografi: Victor Persson och Ellinor Berglund Lindholm från Yrkesdansarutbildningen årskurs 3.
Musik: Klara Silonova & Barbora Silonova – reading from the book East of the sun by Julia Gregson, The Knife – Cherry on top and Old dreams waiting to be realised

Pienso En Tu Mirá
Medverkande: Dansutbildning Jazz/Commercial
Koreografi: Fanny Svensson
Musik: Pienso En Tu Mirá – Rosalía, TKN - Rosalía ft Travis Scott

You will be found ur Dear Evan Hansen
Medverkande: Musikalutbildning, Solo av Carl Ekenberg och Imra Westling
Sånginstudering: Oscar Collin och Sophie Goldea
Musik, Text: Benj Pasek och Justin Paul

A W
Medverkande: Yrkesdansarutbildningen årskurs 1
Koreografi: Albin Lindén
Musik: Green day – American Idiot
Ljudmix: William Boo

Föreställningen är ca 45 min

Presentation: Sara Liderfors and Viivi Forsman
Koordinator: Yasemin Nilsson Altan
Ljud och ljus: Sofie Anderson, Lumination of Sweden
Rektor och konstnärlig ledare: Jan Åström


DUAL-LANE pt. 2, kl. 20.00

Pretend
Medverkande: Yrkesdansarutbildningen årskurs 2
Koreografi: Dan Johansson
Musik: The Brandt Brauer Frick Ensemble - Pretend

Home ur Beetlejuice
Medverkande: Alma Dybelius från Musikalutbildning
Sånginstudering: Oscar Collin och Sophie Goldea
Musik, Text: Eddie Perfect

KLANG
Medverkande: Dansutbildning Modern/Nutida
Koreografi: Emma Hedlund, Tina Peschel, Katarina Berglund, Åsa Lundvik Gustafson, Andreas Erbrink, Joakim Stephenson och Susanne Jaresand
Musik: Karlheinz Stockhausen // Klang - die 24 stunden des tages 3

Förgätmigej
Medverkande och koreografi: Linéa Alfredsson från Yrkesdansarutbildningen årskurs 2
Musik: Elina Sandström – Förgätmigej

You will be found ur Dear Evan Hansen
Medverkande: Musikalutbildning, Solo av Carl Ekenberg och Imra Westling
Sånginstudering: Oscar Collin och Sophie Goldea
Musik, Text: Benj Pasek och Justin Paul

this is not a competition.
Medverkande och koreografi: Felicia Nilsson och Johanna Primavera från Yrkesdansarutbildningen årkurs 3
Musik: Kangding Ray – De tomaso pantera

ʤæz
Medverkande: Yrkesdansarutbildningen årskurs 2
Koreografi: Malin Emmoth
Musik: Peggy Lee - Fever, Cy Coleman/Sweet Charity Orchestra - Rich mans Frug

Ca 50 min

Presentation: Karolina Holmqvist och Silja Inkamo
Koordinator: Yasemin Nilsson Altan
Ljud och ljus: Sofie Anderson, Lumination of Sweden
Rektor och konstnärlig ledare: Jan Åström


Yrkesdansarutbildningen årskurs 2
Linéa Alfredsson, Ellen Anvemyr, Anna Busk, Selma Cesmeli, Ahtayaw Ea, Ellis Sarah, Maja Frisk, Kajsa Haglind Björklund, Lovisa Hallner, Ritha-Helene Hillestad Haga, Karolina Holmqvist, Silja Inkamo, Stina Karlsson, William Lundberg, Noomi Lundblad, Daphne Mørk-Jensen, Christel Emilie Nilsen, Ellen Olson, Ida Rastbäck, Frida Sjögren, Mille Skov, Ella Ström , Johannes Tenstam, Sara Tynelius, Eh tha Yu

Yrkesdansarutbildningen årskurs 1
Sylvia Ahlgren, Lovisa Alfraeus, Lotta Asmyhr, Hanna Becker, Alice Berg Jansson, Jennifer Boström, Matilda Caspersson, Sara Cordes, Maja Dahlbäck, Vilma Ehnberg, Johanna Ekström, Maria Enarsson, Maria Faria, Viivi Eedit Onerva Forsman, Felicia Emilia Susanne Hallin, Julia Kristiansen, Julia Kristoffersson, Isak Källman, Sara Liderfors, Sara Pérez Olsson, Elise Rosnes, Eva Julie Thelma Sandvær, My Sundén, Andersen Vikan William, Sigrid Welde, Ólöf Ósk Þorgeirsdóttir

Dansutbildning Modern/Nutida
Anastasiya Afanaseva, Maria Alling, Alexandra Arnheim, Tova Eriksson, Paula Garcia, Madeleine Grendin, Mira Kleinert, Cheyanne Lindsay, Freja Lundgren, Emmy Norström, Amanda Olsson, Erika Strohl, Ida Thunborg, Linnea Vikström, Elin Vikström, Karin Zhou, Saga Wedegren

Dansutbildning Jazz/Commercial
Henriette Bergendahl, Sofia Boström, Hedda Byström, Stina Gustafsson, Anna Harting, Melissa Johansson, Julia Karlquist, Tilde Karlström, Alva Larsson, Sissel Lewenhaupt, Dalila Lima Freire, Felicia Lindberg, Alva Nilsson Modig, Alva Norgren, Alice Olsson, Samira Pettersson, Leia Snive, Kajsa Stenlund, Hilma Sundberg Olofsson, Karin Sundqvist, Ellen Väisänen, Linda Östby

Musikalutbildning
My Backlund, Alma Dybelius, Carl Ekengren, Filippa Enroos, Ludvig Grenholm, Samuel Lindgren, Rebecca Lindström, Ellinor Magnusson, Malou Nylund, Emma Petzäll, Johanna Ringsby, Siri Schmeer, Filippa Svensk, Alexandra Ung, Ida Wallin, Irma Westling, Lotta Wåhlberg, Tiffany Wächtler

Välkommen!

Till Facebookeventet


Bild: Sarah Trummer/fotografierende