Judarnas historia i Sverige

Föreläsningar och samtal Plats Linköping

Föreläsare Carl Henrik Carlsson är docent i historia vid Uppsala universitet och har i flera decennier forskat, skrivit och undervisat om svensk-judisk historia ur olika aspekter.

Innehåll

Carl Henrik Carlsson föreläser utifrån sin Augustnominerade bok Judarnas historia i Sverige, med visst fokus på Östergötland. I år är han också aktuell med boken Aaron Isaac – Sveriges första jude. Han är redaktör och vid forskare vid Svensk biografiskt lexikon, Riksarkivet och Uppsala universitetet.

Programmet är en del av uppmärksammandet av 250 år av judiskt liv i Sverige. Här kan du läsa mer: judisktliv.se

Om föreläsaren

Carl Henrik Carlsson är docent i historia vid Uppsala universitet och har i flera decennier forskat, skrivit och undervisat om svensk-judisk historia ur olika aspekter.

Praktisk information

Fri entré

Programmet är en del av uppmärksammandet av 250 år av judiskt liv i Sverige. Här kan du läsa mer: judisktliv.se

Föreläsningen är ett samarbete mellan Folkuniversitetet och Linköpings Stadsbibliotek och sker med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Linköping

info.linkoping@folkuniversitetet.se

Datum
1 dec. 2025 - 1 dec. 2025
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 1 dec. 2025 kl 18:30-19:30
Plats
Länsbiblioteket, Östgötagatan 5, 58232 LINKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
133939
Pris
0 kr