Silversmide - Vaxbearbetning för gjutning

Plats Stockholm

Lär dig vaxbearbetning för gjutning! Skapa en modell i vax som du sedan får tillbaka i silver. Du skulpterar och skapar fritt ringar, berlocker eller andra typer av smycken i vaxet som sedan skickas iväg för gjutning i silver.

Boka nu

Förkunskaper

Du bör ha grundläggande kunskaper inom silversmide.

Mål

På kursen lär du dig vaxbearbetning (att skapa vaxmodeller) för gjutning.

Innehåll

Under kursens första tillfälle skapar du vaxmodeller som sedan skickas för gjutning hos gjuteri. Under kursens andra tillfälle får du tillbaka dina objekt i silver och bearbetar dem till färdigt resultat.

Undervisningsform/kursupplägg

Kursen består av 2 kurstillfällen med en månads uppehåll. Gruppen består av mellan 4-8 deltagare.

Material

Vax ingår i kurspriset. Silver och kostnad för gjutning betalas på plats vid det andra kurstillfället.

Kursledare

Verksamheten drivs av konstnärer med gedigen utbildning inom respektive ämne.

Viktig information

Om du är gravid så rekommenderar vi att du överlägger med din barnmorska innan du anmäler dig. Vid lödning så används flussmedel som kan vara skadligt i större mängder under en graviditet. Vi har utsug vid varje arbetsplats men kan inte lämna några garantier.

Kursledare

Tove Guander

Tove Guander har studerat på Konstfack, utbildningen Ädellab, med fokus på smycke och corpus. Hon började sitt arbete med metall genom Nyckelviksskolan och blev snabbt väldigt intresserad av materialet.

Hon jobbar mycket med konstnärlig process såväl som hantverk. Hon lägger mycket fokus på glädjen i att skapa och att vara närvarande i den processen. Som kursledare hoppas Tove kunna hjälpa deltagarna att hitta sin egen stil och sitt eget arbetssätt, uppmuntra till att experimentera och testa sig fram utifrån sina egna idéer och tankar.

Tove Guander har glasögon med svarta bågar och axellångt, brunt hår.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
25 apr. 2026 - 23 maj 2026
Lördag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 25 apr. 2026 kl 10:00-16:45
  • lör 23 maj 2026 kl 10:00 - 16:45
Plats
Drottninggatan 116, 11360 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
16
Kurs-ID
135054
Pris
2675 kr