Keramik och trädgård

Plats Umeå

Drömmer du om att skapa och forma något unikt i lera att dekorera din trädgård med.

Boka nu

Välkommen till en inspirerande kurs där vi skapar vackra och unika trädgårds dekorationer i lera!

Under denna kurs kommer du att få möjlighet att experimentera med olika tekniker för att skapa personliga konstverk som du kan pryda din trädgård med. Oavsett om du är nybörjare eller har tidigare erfarenhet av keramik, kommer denna kurs att ge dig verktygen och inspirationen för att utveckla din kreativitet och din kunskap om leran.

Vi gör krukor, urnor, vaser, blomster fakirer, amplar, trädgårds skulpturer, fågelbad eller något helt annat.

Välkommen till en keramikkurs som flörtar med lerans koppling till trädgårdskulturen!

Kursinnehåll:

  • Genomgång av olika tekniker för att forma leran, såsom kavla, bygga, tumma.
  • Prova på olika dekor metoder med engobe, oxider, under- och på-glasyr färger för att utveckla ditt eget formspråk.
  • Skapande av egna trädgårds dekorationer.

Mål: 

Här har du möjlighet att lära dig de grundläggande teknikerna i hur man använder lera och uppleva skaparglädje och anta nya utmaningar.

Målgrupp: 

Kursen vänder sig till både nybörjare och er med mer erfarenhet. Undervisningen är individuellt anpassad och du får arbeta med moment som är anpassade till din kunskapsnivå och dina förutsättningar.

Material: 

Den lera vi använder är stengods lera av hög kvalitet som bränns i höga temperaturer. Glasyr förrådet är stort och alla glasyrer är godkända ur miljösynpunkt.

Materialkostnad tillkommer på 90 kr/kg lera. I det priset ingår även engober och glasyrer samt två bränningar.

Lokal: 

Vår keramikverkstad är stor med rejäla arbetsytor. Här finns alla verktyg du behöver samt ett stort utbud av glasyrer och övrigt material.

Vi ser fram emot att välkomna dig till denna kreativa och inspirerande kurs!

Kursledare

Eva A Holmström

-Jag älskar att jobba med mitt hantverk och kan nästan inte tänka mig något som är roligare än att jobba med just leran. Det är en förmån att få vara delaktig i att fler upptäcker detta fantastiska material genom våra kurser.

Eva undervisar i keramik på Folkuniversitetet sedan 2019 men har varit yrkesverksam konsthantverkare i 30 år, bland annat som textil formgivare. 

Under kursen får man prova på många olika tekniker såsom drejning, kavling och ringling. Du kan välja mellan att fördjupa dig i en viss teknik och projekt eller helt enkelt prova på lite olika saker. Styrkan är att vi inspireras och lär av varandra.

Eva A Holmström är utbildad ämneslärare och upptäckte leran genom Folkuniversitetets Keramiklinje i början av 2000-talet.

Eva har genom sin bakgrund i det textila ofta blandat tekniker som tex screentryck i kombination med leran.

Eva är verksam och heltidsarbetande keramiker i keramikverkstaden vid Kulturmejeriet.

Eva A Holmström

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Umeå

umea@folkuniversitetet.se

Datum
21 mars 2026 - 18 apr. 2026
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
lör 21 mars 2026 kl 10:00-16:00
  • sön 22 mars 2026 kl 10:00 - 16:00
  • lör 18 apr. 2026 kl 10:00 - 13:00
Plats
Nygatan 43, 90330 UMEÅ
Visa på karta
Studietimmar
18
Kurs-ID
505325
Pris
2750 kr