Keramik - Fredag heldag

Plats Umeå

Vill du skapa i lera? På vår keramikkurs får du prova olika tekniker och skapa egna unika föremål!

Boka nu

Keramikkurs – skapa dina drömmar i lera

Låt din kreativitet flöda och drömmen om eget hantverk bli verklighet! I denna praktiska och inspirerande kurs får du skapa unika föremål som skulpturer eller bruksföremål. Med personlig handledning och utrymme för kreativitet får du utvecklas i din egen takt och utforska lerans möjligheter.

Upplev skaparglädje och låt fantasin flöda i en kreativ och inspirerande miljö!

Innehåll

Under kursen lär du dig grunderna i keramik, såsom kavling, skulptering och drejning. Du får skapa både stora och små föremål, anpassade efter din erfarenhetsnivå och dina mål. Vi arbetar med stengodslera av hög kvalitet som bränns vid höga temperaturer, perfekt för hållbara skulpturer och bruksföremål. För att ge dina verk en personlig prägel finns ett brett sortiment av miljögodkända glasyrer och dekormaterial som engobe och oxider.

Kursupplägg

Kursen är praktiskt inriktad och ger dig gott om tid för eget skapande. Undervisningen är individuellt anpassad, och genom personlig handledning får du stöd att utveckla dina färdigheter och förverkliga dina idéer.

Lokal och material

Vår rymliga och välutrustade keramikverkstad erbjuder generösa arbetsytor och alla verktyg du behöver. Materialkostnaden är 90 kr per kilo lera, vilket inkluderar engobe, oxider, glasyrer och bränningar. Med högkvalitativ stengodslera och ett brett utbud av miljövänliga glasyrer kan du skapa hållbara och estetiskt unika föremål.

Upplev skaparglädje och låt fantasin flöda i en kreativ och inspirerande miljö!

Kursledare

Ingela Bäckman

-Undra vad den här lerklumpen vill bli? Det är frågan jag brukar be mina deltagare att ställa sig. På mina kurser jobbar vi alltid med ett öppet sinne.

Keramik som hantverk är för Ingela ett livslångt lärande och så länge hon undervisar känner hon sig aldrig fullärd. - Det är en fantastisk skapandeprocess och jag jobbar själv som jag lär ut.

På mina kurser ska deltagarna ha friheten att själv vara med och forma sin kurs. Det är viktigt att var och en utgår från sin egen förmåga och lyssnar till sin inre röst om vad man vill utvecklas inom. Alla deltagare blir sedda och keramikverkstaden ska kännas som en trygg plats att vara på för att kunna släppa ut sin kreativitet.

Ingela Bäckman är en erfaren kursledare i keramik och har undervisat på Folkuniversitetet i över 20 år och arbetar även som utbildningsledare inom konst- och konsthanverk.

Ingela har skapat egen keramik i 27 år, där de första 10 åren ägnades mestadels åt drejning, men hon har nu övergått enbart till att skulptera. Hennes alster är ofta konst och skulptur där form, yta och struktur är viktiga delar.

 

Ingela Bäckman

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Umeå

umea@folkuniversitetet.se

Datum
13 feb. 2026 - 1 maj 2026
Fredag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
fre 13 feb. 2026 kl 09:00-16:00
  • fre 20 feb. 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 27 feb. 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 6 mars 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 13 mars 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 20 mars 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 27 mars 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 10 apr. 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 17 apr. 2026 kl 09:00 - 16:00
  • fre 1 maj 2026 kl 09:00 - 16:00
Plats
Nygatan 43, 90330 UMEÅ
Visa på karta
Studietimmar
80
Kurs-ID
504951
Pris
6650 kr