Innehåll
- Grunderna i keramik för nybörjare
- Fördjupning i tekniker för dig med erfarenhet
- Arbeta med lera: kavla, ringla och dreja
- Genomgång av glasyrer och bränning
- Möjlighet att utforma och skapa egna projekt
Kursupplägg
Kursen hålls i en välutrustad keramikstudio. Du arbetar individuellt med stöd av kursledaren, som hjälper dig utifrån din nivå. Under kursen får du också inspiration och tips för att utvecklas.
Förkunskaper
Ingen förkunskap krävs. Kursen passar både nybörjare och dig som har tidigare erfarenhet av keramik.
Mål
Målet med kursen är att du ska utveckla dina kunskaper inom keramik, både tekniskt och konstnärligt, samt skapa egna unika föremål.
Studiematerial
Kostnad för lera tillkommer med 85 kr/kg. I priset ingår glasyr och bränning av dina alster.
Kursledare
Kami Anani är en erfaren konstnär, grafisk designer och keramiker med utbildning från både Sverige och Japan. Han har studerat keramik vid Löftadalens folkhögskola och deltagit i flera keramiska workshops, bland annat med mästare i Japan. Kami brinner för att dela med sig av sina kunskaper och inspirera andra att utforska keramikens fantastiska värld.
Kursledare
Kamiy Anani
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka