Kursinnehåll
På den här kursen lär du dig grunderna för att skapa med lera och får möjlighet att fördjupa dina kunskaper. Du lär dig de klassiska byggteknikerna kavling, tumning och ringling och och hur använder dem för att skapa bruksföremål eller konstverk i lera. Du kan även prova på drejning och skulptering.
- lerans olika egenskaper
- tekniker för att bygga föremål
- drejning
- glasering
- bränning av lera
- grundläggande verkstadsvård
Kursupplägg
Gemensamma genomgångar sker i grupp. Utöver det får du individuell handledning och arbetar med egna projekt. Vi har ett antal drejskivor vilket gör att du kommer få möjlighet att prova på drejning under kursens gång.
Förkunskaper
En kurs för nybörjare och dig som har viss keramisk erfarenhet sedan tidigare. Fokus ligger på att testa olika tekniker och utveckla ett personligt formspråk.
Eftersom en stor del av undervisningen är individuellt anpassad kan deltagare med varierad erfarenhet samsas på samma nivå. Du får arbeta med moment som är anpassade till din kunskapsnivå och dina förutsättningar.
Denna kurs passar såväl dig som vill prova på keramik eller dig som i framtiden vill arbeta i egen verkstad med en större produktion.
Lokal
Vår keramikverkstad finns i våra estetlokaler Chokladfabriken, Stattena, med goda cykelförbindelser och flera busshållplatser i närområdet.
Material
Materialkostnad ingår inte i kursavgiften. Det aktuella lerpriset är 75 kr/kg, inklusive glasyr och bränning*. Du betalar enklast via Swish. Om du inte kan eller vill betala med Swish kan du välja att betala via faktura. Fakturan skickas ut efter kursens slut, och det tillkommer då en fakturaavgift på 95 kronor. Denna information finns även i din kallelse och är tillgänglig i kurslokalen.
*Vi reserverar oss för en ändring av materialkostnaden.
Kursledare
Jennifer Bjarnelöf
Leran är ett direkt och följsamt material i händerna med många uttryck och tekniker att utforska.
Jag heter Jennifer Bjarnelöf och är verksam keramikkonstnär baserad i Halmstad. Min konstnärliga resa började på Konstskolan Munka och fortsatte via keramiklinjen på Mullsjö folkhögskola. Våren 2024 tog jag min kandidatexamen i keramikkonst vid HDK-Valand, Göteborgs universitet. Från mina studier bär jag med mig nutida och traditionella perspektiv på keramikhantverket.
Mitt konstnärskap grundar sig i mitt värnande för vår natur och dess invånare. Tematiskt utgår mina projekt ofta från en specifik djurart eller växt, Jag välkomnar keramikens mångfald av metoder och tekniker och skapar allt från skulpturer till bruksföremål eller en kombination av båda delar.
Som cirkelledare på Folkuniversitetet vill jag skapa ett rum där du kan arbeta lekfullt och fritt – oavsett tidigare erfarenhet eller bakgrund.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Helsingborg