Kursupplägg
Under den här kortkursen, där fokus ligger på att ha roligt och skapa en trygg miljö, ges här möjlighet till en inblick i teaterns värld. Tillsammans provar vi olika typer av teaterövningar, där vi testar att improvisera och gestalta, vi utvecklar kreativitet och spontanitet på ett lustfyllt sätt genom rörelseövningar, samspel och kommunikation. Vi jobbar med kroppsmedvetenhet och öppenhet, med texter och scener där vi snuddar vid text-och karaktärsanalys. Vi övar vi på att våga ta plats och att också lyssna till varandra.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs. Kursen vänder sig till dig som är 18 år och uppåt, och passar både nybörjare och dig med tidigare erfarenhet av teater.
Pedagog
Karin Bergquist, som har undervisat både barn, ungdomar och vuxna i teater i många år är utbildad vid bland annat Teaterhögskolan i Göteborg och är en skådespelare och pedagog med mångårig erfarenhet från teater, tv och film.
Bra att veta
- Kursen ges i våra lokaler på Birger Jarlsgatan 70.
- Det är viktigt att du bär bekväma kläder som du kan röra dig fritt i, ta gärna med en varm tröja som du kan ta på vid behov. Vi rekommenderar dig även att bära sköna inneskor - vi avråder från att du är barfota/ i strumpläst.
Kursledare
Karin Bergquist
Karin Bergquist är skådespelare med mångårig erfarenhet från teater, tv och film. Hon är också ledare för existentiella samtal i grupp och är utbildad naturguide.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm