Sök Meny
Folkuniversitetet i Jämtland

Kontakta oss

Vi är kring 20 fast anställda och flera timanställda kursledare. Vi har lärare/utbildare inom flera språk exempelvis engelska, svenska, spanska, japanska, dari och arabiska. Exempel på andra ämnen vi jobbar med är musik, tolkutbildningar och affärsengelska. Vi kan också arrangera utbildningsinsatser.

Telefon

063-10 60 60

E-post

info.ostersund@folkuniversitetet.se

Adress

Akademigatan 1, 831 40, Östersund (visa på karta)

Många av våra utbildningar/kurser bedrivs i våra lokaler på campus, med adressen Akademigatan 1, i hus Q. Personalen finns på våning 3 och lärosalarna på andra våningar i samma hus .

Välkommen på ett besök!


 

Personal

Gemensamt telefonnummer 063-10 60 60

Peter Högström

Distriktschef Jämtland Härjedalen
Ansvarig för Folkuniversitetets verksamhet i Jämtland/Härjedalen
peter.hogstrom@folkuniversitetet.se

Mattias Jaktlund

Verksamhetschef / Rektor YH
mattias.jaktlund@folkuniversitetet.se

Sara Jakobsson

Utbildningsledare Korta Vägen
sara.jakobsson@folkuniversitetet.se

Magnus Larsson

Utbildningsledare Folkbildning
magnus.larsson@folkuniversitetet.se

Kamilla Persson

Utbildningsledare Tandsköterskeutbildning
kamilla.persson@folkuniversitetet.se

Petra Svensson

Kursansvarig folkbildning
petra.svensson@folkuniversitetet.se

Mattias Norberg

IKT-tekniker / Moodlesupport / Coach
mattias.norberg@folkuniversitetet.se

Folkuniversitetet Jämtland är kvalitetscertifierat enligt SS-EN ISO 9001:2008. Det innebär att vi arbetar på ett strukturerat sätt där våra kunders önskemål alltid står i centrum.

ISO-certifiering

Folkuniversitetet Jämtland är kvalitetscertifierat enligt SS-EN ISO 9001:2008. Det innebär att vi arbetar på ett strukturerat sätt där våra kunders önskemål alltid står i centrum.

Har du frågor?

Kontakta
Folkuniversitetet Östersund
063-10 60 60
info.ostersund@folkuniversitetet.se

Kontakta mig

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila