Sök Meny

Samverkan om handelsutveckling

Folkuniversitetet driver på uppdrag av handelsföreningar i Leader Västra Småland en förstudie. Leader är en metod för att utveckla en bygd utifrån lokala förutsättningar både på landsbygden och i staden. Uppdraget är att se hur handeln och samhällsutvecklingen i Gnosjö, Gislaved och Vaggeryd behöver anpassas efter nya köpbeteenden och nya sätt att använda samhällskärnorna.

Relaterad information

Förstudien innehåller en nulägesanalys, nätverksträffar, workshops och studieresor för lokala handlare och målet är en utvecklingsplan.

Vill du veta mer om projektet, kontakta gärna oss!

Första arbetet är intervjuer med handlare och påbörjas nu i juni och kommer presenteras efter sommaren, den 27 augusti. Vi kommer också ha träffar för inspiration och vision och det är två lunchmöten, den 17 september och den 7 november och däremellan, den 24 september, gör vi tillsammans en inspirationsresa.

I projektet finns en styrgruppen med deltagare från varje kommun och vi har avstämningsmöte en gång i månaden. I styrgruppen är följande personer med:
Stefan Aronsson, stefan.aronsson@happyhomes.se, Happy Homes, Vaggeryd
Tina Blomster, tina.blomster@vaggeryd.se, Vaggeryds kommun, Vaggeryd
Thomas Gottarp, thomas@artima.se, Artima Design, Gislaved
Jörgen Johansson
Simone Kamm, simone.kamm@vaggeryd.se, Vaggeryds kommun, Vaggeryd
Micael Ragnar, micael@entergislaved.se, Enter Gislaved, Gislaved
Katrin Svensson, katrin.svensson@gnosjo.se, Näringslivsutvecklare Gnosjö kommun

Styrgruppen träffas i Skillingehus och online och mötet är satt till att vara en timme per gång. Följande datum är kommande träffar:10 juni, 2 juli, 15 augusti, 5 september, 7 oktober, 8 november, 3 december och 15 januari.

För mer information kontakta projektledarna:
Anita Brun Nilsson, Verksamhetsledare, anita.brun-nilsson@folkuniversitetet.se, 036-16 64 01, Folkuniversitetet Jönköping
Anne-Lie Lokko, Projektledare, anne-lie.lokko@folkuniversitetet.se, 070-8371323

Workshop 3 i Vaggeryd den 7 november!

Tid: 18:30-21:00
Plats: Jul-Ljus i Hok (Alstervägen 11, 56013 Hok)

Torsdagen den sjunde november är du som företagare inom handel och service i Gislaved, Gnosjö eller Vaggeryds kommun inbjuden till ett visionsseminarie där du får möjlighet att inspireras, nätverka och vara med och göra skillnad för handeln på landsbygden.

Denna gång är det Vaggeryds kommun som står värd för workshopen - närmare bestämt Anna Claesson som driver butiken Jul-Ljus och Annas café i Hok. Du får möjlighet att inspireras i hennes annorlunda butik och lyssna på affärsstrategin som får flera tiotusentals besökare att varje år besöka denna landsbygdsförlagda butik.

Anmäl dig här senast torsdagen den 31 oktober.

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila

Sista minuten-kurser

Här hittar du vårt utbud av sista minuten-kurser med 25% rabatt. 

Till sista minuten-kurserna

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Språktest/Language test

Gör ett webbaserat språktest och testa dina språkkunskaper online. /Web-based language test. 

Film

Kontakttolkutbildningen Konstateljén Kurser i hållbarhet för företag Skriv bättre i jobbet

Samarbetspartners

Vi samarbetar med olika föreningar och projekt i Jönköping, här kan du läsa om några av de samarbeten vi har just nu.

Våra samarbetspartners