Intervju Petter Carlsson och Josephine Bergqvist

Skjortutställning på Modeskolan

Högt upp i ljushallen utanför Modeskolans sömnadsateljéer sitter snören kors och tvärs mellan väggarna, likt tvättlinor i en italiensk gränd. På klädgalgar hänger herrskjortor som ser ut att sväva i luften.

Idén att nyttja utrymmet i den luftiga ljushallen föddes när eleverna Josephine Bergqvist och Petter Carlson hade gjort t-shirts med tryck som de ville visa upp. Nu handlar det om en övning i herrklädessömnad som under vårterminen har resulterat i en rad fantastiska skjortor.

– Vi fick tyg till en hel skjorta minus en ärm, eftersom det ju inte är nödvändigt att öva på två ärmar. Men alla ville sy en hel skjorta och skaffade mer tyg, så att det blev ett plagg som vi kan använda, säger Petter.

Eleverna har lärt sig att sy krage, dubbel manschett, dold knäppning och ärmisättning. Eftersom övningen hade ganska tydliga riktlinjer för att lära sig hantverket, var skjortans färg och längd det enda som eleverna kunde påverka individuellt.

Josephine valde att göra en svart frackinspirerad skjorta.

– Min skjorta har feminina inslag eftersom jag vill kunna använda den själv. Därför har jag valt pärlknappar i manschetterna. Jag har även gjort den kortare fram och något längre bak för att den ska bli lite roligare än en vanlig skjorta.

Petters arbete är en skjorta i ljusblått bomullstyg. Så fort han hade sytt färdigt plagget - enligt konstens alla regler - och fått godkänt av läraren, gjorde han en omarbetning.

– Jag ville inte ha manschettärmar, så det ändrade jag. Jag gillar egentligen inte heller dold knäppning, men det kanske jag låter vara som det är, funderar han.

Den största utmaningen med att sy en skjorta visade sig vara momentet med kragen. Josephine hade trott att det svåraste skulle vara att få kragspetsarna lika, men det var istället att sömmen på kragens ovansida skulle vara osynlig som satte tålamodet på prov.

– Egentligen är det själva förarbetet med mönsterkonstruktionen som står för minst hälften av arbetet. Jag känner mig faktiskt lite imponerad när jag ser det färdiga resultatet. Tänk att det här har faktiskt jag presterat! säger Josephine.