Swedex: Swedish Examinations

Nya testledarutbildningar för Swedex

Publicerad: 2011-03-14 21:01

8 april startar nya testledarutbildningar för Swedex på både A2-/B1- och B2-nivå.

Nya testledarutbildningar för Swedex

Ett examenscentrum för Swedex måste ha tillgång till speciellt utbildade testledare. För att det ska bli möjligt att erbjuda Swedex i flera länder anordnas centrala testledarutbildningar i Sverige. Kurserna, en för nivå A2/B1 och en för nivå B2 startar 8 april 2011.

Utbildningen vänder sig till lärare som undervisar i svenska, har goda kunskaper i svenska (har svenska som modersmål eller färdighet minst motsvarande C1 enligt Europarådets nivåbeskrivning) och som är intresserade av att fungera som testledare för Swedex och att etablera ett Swedexcenter vid sin institution.

Målet med kursen är att göra deltagarna förtrogna med Swedex så att de självständigt kan leda provet och bedöma de delprov som ingår. Eftersom det muntliga provet kräver två utbildade testledare är det praktisk om man är två från samma institution som genomgår testledarutbildningen samtidigt.

Utbildningarna omfattar bl a följande:

  • Europarådets nivåbeskrivning
  • Test och testformat för Swedex på respektive nivå (A2/B1 eller B2)
  • Kriterier för bedömning av skrivuppgiften och den muntliga delen
  • Träning i att bedöma skrivuppgiften
  • Träning i att bedöma det muntliga provet
  • Administration och genomförande

Uppgifterna i kursen består dels av onlinediskussioner och dels av bedömningsuppgifter. Bedömningsuppgifterna går till så att man får ta del av autentiska exempel på skriftliga och muntliga test, både i grupp och individuellt. Deltagarna i kursen måste ha tillgång till dator med Internetuppkoppling. I kursen ingår bl a Power Point-presentationer och filmer.

Önskar Du delta i någon av Swedex testledarutbildningar, skicka ett e-mail till swedex@folkuniversitetet.se för mer information.